Kilka zdań na temat budownictwa drewnianego w Polsce w roku 2024 / po uczestnictwie w Wykładach.
Adam Kleczewski | PolskieForumBudowlane | PSBD | 16 listopada 2023 r.
Zgodnie z zapowiedzią kilka zdań …
Parę dni temu miałem przyjemność brać udział jako słuchacz - tym razem w profesorskich wykładach związanych z tematyką budownictwa drewnianego.
W trakcie wykładów potwierdziło się w jakim miejscu jesteśmy - ogólnie rzecz biorąc.
Korzyść z mojego udziału jako słuchacza jednak jest taka, że dostanę podobno certyfikat uczestnictwa w wykładach niebawem - a jeśli tak się stanie nie omieszkam się nim pochwalić.
Program wykładów dla mnie wyglądał od początku zachęcająco, i dla Państwa oceny wkleję ten program pod tym tekstem - poniżej.
Ale do rzeczy … - … z perspektywy osoby analizującej od lat rozwiązania rynkowe, i organizującej również szkolenia …
Naprawdę bardzo dużo obecnie się dzieje w zagadnieniach związanych z technikami projektowania. Nastąpiło naprawdę imponujące przyspieszenie. Aplikacje, nakładki i programy projektowe w zasadzie robią już wszystko za projektanta. Prawdopodobnie za pół roku, może za rok zawód projektanta będzie się ograniczał do tego by wprowadzić dane i na wydruku przystawić pieczątkę ( .. - albo i nie - bo jak dalej rozwiną się budynki bez kierownika i bez architekta - to możliwe, że i pieczątka będzie zbędna … )
Nie trzeba pewnie będzie, by projektant kończył jakiekolwiek studia.
No, bo po co studia, jeśli aplikacja projektowa zawiera całą wiedzę projektową, wiedzę z zakresu materiałoznawstwa oraz wszelkie normy projektowe - i za projektanta to aplikacja dokonuje właściwego - w dodatku najlepszego wyboru.
Generalnie mam wrażenie, że firmy programistyczne i dane w programach wyprą potrzebę edukacji jakiejkolwiek zupełnie.
Dodatkowa korzyść istotna dla firm wykonawczych to brak błędów i braków projektowych (huraaa) , gotowe zestawienia materiałów, analiza odpadów, gotowe kosztorysy i zapotrzebowania materiałowe.
I wszystko to natychmiast, od ręki i w 5 minut. Chyba dwuosobowy zespół projektowy pracujący na najnowszych programach wyeliminuje dział zakupów i dział kosztorysów.
Naprawdę, postęp zachodzący w oprogramowaniach projektowych i nowe możliwości są imponujące.
I warto zgłębiać wiedzę z zakresu możliwości, które dają nowe programy projektowe. Co ciekawe, w większości programy i aplikacje powstają w firmach o zasięgu międzynarodowym. Firmy te posiadają już swoje filie w wielu Państwach. Support dla chcących projektować i firm wykonawczych jest już powszechnie dostępny.
Nadal wszyscy bez mała wiążą nadzieje z rozwojem prefabrykacji.
Jak przed laty (przed 15-20 laty) nadal i dziś w prefabrykacji upatruje się rozwiązanie wielu problemów budownictwa tradycyjnego, i tych technicznych problemów, i tych kosztowych problemów również.
Co do samej promocji danych technologicznych rozwiązań mamy jednak wciąż chorobę dwubiegunową (!) - i jak widzę leku wciąż niestety nie wdraża się.
Z jednej strony producenci dwoją się i troją - by produkować i pokazywać produkty i rozwiązania ekologiczne. Ba. Widać, że nawet korzystają producenci z dotacji i wsparcia na taki właśnie ekologiczny rozwój dotychczasowej produkcji własnej.
Z drugiej strony we własnych wskazówkach montażowych, w detalach wciąż pokazują rozwiązania nie mające nic wspólnego z ekologią czy z tym, by argumentować zasadnie wdrażanie czynności mających na celu ochronę środowiska.
Mamy na rynku ekologiczne płyty poszyciowe czy konstrukcyjne ekologiczne, … … ale to one właśnie pokazywane są w zestawach współpracujących z płytami drewnopochodnymi klejonymi formaldehydami.
Słucham na wykładach o wspaniałym, szybkim budowaniu z prefabrykatów - i o tym, że to budownictwo niskoemisyjne - … a widzę w prezentacji elementy budynku komponowane na bazie klejonych formaldehydami płyt drewnopochodnych, styropianu, … plastikowych folii. Fuj.
Słucham na wykładach o budownictwie drewnianym, o cechach i zaletach drewna - a widzę na wyświetlanych prezentacjach - że te budynki nie są wyłącznie z drewna, a drewno często na slajdach stanowi jedynie 15 - 20 % materiału używanego do produkcji takiego budynku prefabrykowanego.
Dobrze, że zwraca się uwagę w końcu na problem klejenia w technologii CLT - i tego jak wyglądają takie połączenia klejone w kontekście ich trwałości oraz w kontekście składu chemicznego stosowanego tam kleju. Wreszcie ktoś poruszył ten temat (!)
No, bo przecież niby wiadomo. O trwałości i cechach budynku decydują najsłabsze jego detale, najsłabsze elementy - a nie stosowane częściowo elementy trwałe i wartościowe.
Musi to wybrzmieć po raz kolejny.
Budynek szkieletowy prefabrykowany czy budynek drewniany - będzie tak wartościowy, jak wartościowe są wszelkie składowe materiały użyte do produkcji danego budynku. I nie ma żadnego znaczenia - czy budynek z zewnątrz będzie ładny czy brzydki. Może zawierać drewno, a równocześnie może być budynkiem chemicznym z problemami z fizyką budowli.
A gdybyśmy tylko chcieli naprawdę uczciwe dobierać słowa - to budynkiem drewnianym jest budynek z bala drewnianego. I taki budynek prawie na pewno posiada cechy drewna.
Budynek szkieletowy nie jest budynkiem drewnianym, a jest budynkiem z zastosowaniem co najwyżej drewnianej konstrukcji szkieletowej.
I taki budynek nie będzie miał oczywiście cech drewna. Będzie miał cechy materiałów z których został w istocie skomponowany. Bardzo zabrakło mi takiego właśnie, może nawet bardziej rozbudowanego i ubranego w szczegóły podsumowania w wykładach.
Możemy promować prefabrykację - to dobry pomysł , ale analizujmy jaka to ta promowana prefabrykacja. Są niestety takie jej odmiany, że naprawdę nie warto zwyczajnie ich dalej promować.
I do diaska. Zakończmy raz na zawsze temat promowania w zaparte i za wszelką cenę, używając przy tym wszelkich możliwych argumentów oraz manipulacji technologii drewna księżycowego. Opowiadanie baśni ma wartość baśni.
Pamiętajmy.
Nie ma drewna, które się nie zapali. Nie ma drewna, które w środowisku sprzyjającym nie zgnije. Po to właśnie stosuje się na drewno ochronę. Ale to są przecież rzeczy sprawdzone, stare jak świat, no i znane.
Nie twierdzę, że technologia Erwina Thomy jest zła czy bezwartościowa ! Wręcz przeciwnie. Uważam, że brak stosowania na połączenia drewna chemii oraz to, że drewno ścinamy zimą, jak i to że drewno strugamy - znakomicie przyczynia się do podniesienia jakości budowanego budynku. Ale dobrze zbudowany dom z bala - z drewna pozyskanego zimą, po odpowiedniej obróbce - w żadnym wypadku nie będzie wykazywał cech jakkolwiek gorszysz niż domy Holtz 100.
Drewno ma jednak wady.
Drewno ma masę zalet, ale ma i wady. Nawet takie drewno, które poddane zostało doskonałej obróbce nadal pozostaje drewnem.
Na dole dołączam ciekawy film zrobiony przez Leśnika , i na tym zakończę temat drewna księżycowego omawiany zresztą już przeze mnie kiedyś i na moim kanale na YouTube.
I może w tym miejscu mały tylko zostawię postulat. Skasujmy w głowach stwierdzenie czy slogan “ Drewno Księżycowe ” - i zastąpmy go sloganem “Drewno Zimowe” - czyli ścinane zimą. Dziękuję.
Chemia i fizyka podaje nam całą w zasadzie wiedzę o każdym materiale budowlanym, i tego się trzymajmy.
I jeszcze zupełnie na koniec, poza samymi wykładami w których brałem udział.
Parę dni temu wpadł mi w oko film o budynkach drukowanych drukarką - nad którymi to pracuje obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny. Z resztą co chwilę gdzieś już czytamy o budynkach z drukarki. Nikt jednak jeszcze nie odpowiedział na pytanie jak w tej technologii rozwiązano temat izolacji oraz jakie są składniki lepiszcza/betonu/masy - z której w tej technologii druku chcemy budować. Nie wiemy też co na to rozwiązanie uprawnieni konstruktorzy.
Podobno Deloitte analizuje, że koszt takiego drukowanego budynku to 50 % kosztów innych, znanych technologii. Pytam się tylko jak i na jakiej podstawie ?
Chętnie bym zapoznał się z tymi wyliczeniami.
Mam naprawdę duży szacunek do świata nauki, naukowców i wynalazców. Jednak zalecam analizować każdą głoszoną nowinę, głoszony pogląd, teorię czy wnioski - bez względu na to kto daną formułę podpisuje.
Na samym końcu strony załączam program wydarzenia o którym piszę powyżej oraz obiecany w tekście link do filmu na temat “drewna księżycowego”.
Budująco Pozdrawiam !
Adam Kleczewski
Inwestor Zastępczy w Procesie Realizacji Inwestycji Budowlanej.
www.AdamKleczewski.pl
Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów
Organizator Wykładów Interdyscyplinarnych www.InstytutBO.edu.pl
---
www.BudujmyLepiej.pl - mój kanał na YT.
www.DMPSA.pl
www.PolskieForumBudowlane.pl
---
O mnie/Kontakt:
https://www.facebook.com/KleczewskiAdam - profil prywatny
https://www.facebook.com/KeramikplatteDE - profil zawodowy
https://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/ - profil zawodowy
Program Wykładów w których brałem udział :
oraz
Link do filmu na YT dotyczącego Drewna Księżycowego - Drewno księżycowe. Fakty i mity – Kliknij w link.