Kilka zdań po wykładach Instytutu Budownictwa Optymalnego w Krakowie.
AdamKleczewski.pl | PolskieForumBudowlane.pl | PSBD | 07 lipca 2024 r.
Potwierdza się to, że blisko 60 % budynków mieszkalnych w Polsce wymaga remontu.
Nawet nie 1 % budynków mieszkalnych, to budynki potrafiące tworzyć warunki do przebywania, życia i funkcjonowania zimą - przy jednocześnie niskim zużyciu energii (określanym jako właściwe dla budynków określanych jako “zeroenergetyczne” ) .
Często remontu, o zgrozo … … wymagają i budynki nowe (!)
Przez całe lata budowaliśmy w Polsce mieszkania i domy, nie zwracając zupełnie uwagi na zapotrzebowanie energetyczne tych budynków. Stosunkowo tani prąd płynął w sieci w każdej ilości, tania energia była dostarczana dla każdego zapotrzebowania.
Nie zwracaliśmy uwagi na odpady z produkcji materiałów budowlanych czy na odpady z realizacji budów. Dziś mnożą się problemy z utylizacją, nielegalne wysypiska śmieci, problemy z nielegalnym przewożeniem odpadów o różnym składzie chemicznym.
Branża budowlana odpowiada za prawie połowę wszystkich problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska.
Przed nami nowa rzeczywistość ?
Dalsze podwyżki energii wydają się nieuniknione, a budynki bez remontów okazują się zbyt drogie w utrzymaniu.
Budynki istniejące w Polsce to budynki o technologiach wywodzących się z lat 60 i 70 - tych. Tylko niektóre z tych technologii przeszły jakieś modyfikacje.
Procent budynków nowych, budowanych w technologiach bardziej ekonomicznych jeśli chodzi o stabilność temperaturową i ogólne zużycie energii jest niewielki, i w skali ogólnej nie sprawia - że zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach mogłoby jakkolwiek maleć .
Tak wygląda na dziś problem branży budownictwa i nieruchomości.
Mamy więc potężny obszar do zagospodarowania, ale zmiana stanu rzeczy wydaje się kolosalnie trudnym zadaniem.
Na dzień dzisiejszy, tak naprawdę nie ma jeszcze żadnych wdrożeń. Nie ma również żadnego programu czy realnego wsparcia dla poprawy jakości budynków istniejących.
Obserwujemy, że ludzie też nie starają się problemu za bardzo analizować. Z resztą czy w ogóle mają takie narzędzia, by to czynić ?
Funkcjonuje coś w w rodzaju wyparcia tego problemu ?
Zdarza się owszem , że ktoś gdzieś wykona jakiś niskoenergetyczny budynek, i pojawiają się wywiady, zdjęcia, artykuły. Pojawia się nawet i zachwyt. Jednak budynków, które mogły by występować jako inspiracje i wzorce - koniecznej przecież zmiany, jest jak na lekarstwo. A powadzone inwestycje bieżące pod pretekstem tzw. lepszej ceny, prowadzone są nadal … “po staremu”.
Zakładam , że co do zasady przez najbliższe lata … zmiany jednak w istotnym ujęciu - niestety nie będzie. Będziemy coraz więcej płacić za energię, jeśli ta będzie tylko nadal bez ograniczeń dostępna. Nieco jednak w to powątpiewam - analizując bieżące doniesienia.
Branża budownictwa w zakresie faktycznie funkcjonujących wartościowych wdrożeń, w stosunku do realnych zachodzących zmian - jest mocno opóźniona.
Jako IBO będziemy nadal wdrażać wartościowy potencjał, którym dysponujemy.
Idziemy ku zmianie. Zapraszamy branżę - by do nas dołączała.
www.InstytutBO.erdu.pl
Wkrótce - skrócone relacje z czerwcowego wydarzenia w Krakowie, a niebawem również i publikacje z dotychczasowego dorobku Instytutu Budownictwa Optymalnego.
—
---————–
Budująco Pozdrawiam !
Adam Kleczewski
Inwestor Zastępczy w Procesie Realizacji Inwestycji Budowlanej.
www.AdamKleczewski.pl
Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów
Organizator Wykładów Interdyscyplinarnych www.InstytutBO.edu.pl
---
www.BudujmyLepiej.pl - mój kanał na YT.
www.DMPSA.pl
www.PolskieForumBudowlane.pl
---
O mnie/Kontakt:
https://www.facebook.com/KleczewskiAdam - profil prywatny
https://www.facebook.com/KeramikplatteDE - profil zawodowy
https://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/ - profil zawodowy