header.jpg
          

Technologie stosowane przez firmy oferujące domy energooszczędne

Adam Kleczewski
Dołączył: 1 Cze 2012
Posty: 20
Dodano: 24 Lip 2012, 15:23
Dziś miałem okazję obejrzeć ofertę konkurencji oferującej ładnie wyglądające domy, prezentowane zarówno na ekspozycji jak i w ulotkach - bardzo stylowe. Estetyka elewacji, ładnie obrobione elementy dachu, piękne ozdobniki zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie - ... ale tylko jak się okazało z daleka. Firma którą odwiedziłem buduje domy od ponad 10 lat i co ciekawe wykonała ich już naprawdę sporo.

Dom na ekspozycji naprawdę zachwyca i estetyką i ceną, jednak po rozmowie z handlowcem i przyjrzeniu się całej technologii ... czar prysł.
Dom odwiedzonej firmy prezentowany jest jako energooszczędny.
Dzielę się szczegółami - na ekspozycji zobaczyłem piękny domek z bardzo dużą ilością elementów drewnianych: piękne barierki, tarasy, okiennice i po mistrzowsku wykonane obróbki drewniane ... na pierwszy rzut oka wedle starej dobrej sztuki ciesielskiej. Z bliska już jednak dostrzegłem ... elementy spękanego drewna sosnowego, sękatego pomalowane na kolor bardzo ciemny brąz - z daleka nie było widać jakie to drewno. Po wejściu do środka okazuje się, że rewelacyjna cena 99 tyś zł za 109 m2 z pozoru ładnego domu nie dotyczy oblicowania ścian wewnątrz, posadzek, instalacji, schodów oraz ocieplenia poddasza. Podczas rozmowy okazuje się, że cena nie dotyczy również ani projektu, ani też samego fundamentu. Na pytanie o technologię budowy zewnętrznej ściany konstrukcyjnej uzyskuję odpowiedź od prezentującego: z zewnątrz mamy tynk mineralny na płycie gipsowej wodoodpornej, wewnątrz ściany technologia przewiduje 25 cm wełny mineralnej (widzę, że "miękkiej" - więc nie odpornej zupełnie na wilgoć), dalej odwiedzona firma proponuje folię i płytę gipsowo kartonową - ale to już po za magiczną niczym magnes ceną 99 tyś zł. Moje niedowierzanie nie pozwala mi nie poprosić o ulotkę firmową, ale tu niestety nie ma żadnego opisu proponowanej technologii, przyglądam się więc dalej i uwierzyć jednak muszę. Pytam więc sympatycznego Pana z obsługi dlaczego dom z zewnątrz nie jest ocieplony i czy płyta gipsowa na pewno nie chłonie wilgoci i czy nie ma problemu z przemarzaniem. Sympatyczny Pan zapewnił mnie, że problemu nie ma. Zaczynam więc pytać o ceny. Rozmowa jest dość trudna, ponieważ firma nie oferuje fundamentów, ani instalacji, ani wykończeń. Po dłuższej jednak rozmowie dochodzimy razem do sedna sprawy i okazuje się, że stan deweloperski prezentowanego domu o powierzchni 109 m2 nie będzie kosztował po zliczeniu wszystkich składowych mniej niż 2600 zł / m2.
Dlaczego więc podana jest cena 99 tyś zł na widoku? Nie rozumiem.
Zastanawia mnie również dlaczego za układ ściany o przekroju jak dla mnie bardzo dyskusyjnym i przy zastosowaniu konstrukcji drewnianej lekkiego stropu cena jest tak wysoka. W jaki sposób odwiedzona firma zdobywa na dzisiejszym rynku Klientów?
Czyżby nikt nie był zainteresowany technologią i stosowanymi materiałami?

Przecież elementy dekoracyjne w postaci balustrad, czy okapów, jaskółek etc to jedynie dekoracja - możliwa do wykonania zawsze i w odniesieniu do kosztów samej technologii za stosunkowo małe pieniądze.
Wydaje mi się, że to tak jak ładnie zapakowane "coś" - czego lepiej nie oglądać, pozostając jednocześnie pod wrażeniem przebiegle zaprezentowanego retuszu na opakowaniu.

Czy same ręcznie wykonane zdobienia prezentowane na elewacji domu i na zdjęciach w katalogach decydują o wyborze firmy? Czy nikt z Klientów odwiedzonej przeze mnie firmy naprawdę nie zwraca uwagi na technologię i faktyczne parametry budynku?

Porównajmy teraz technologie - odwiedzona firma konkurencyjna oferuje:
a/ układ ściany zewnętrznej: tynk mineralny, płyta gipsowa, wełna mineralna 25 cm, folia paroizolacyjna, płyta gipsowa (konstrukcja lekka, dyfuzyjne "zamknięta" (???))
b/ strop belki drewna struganego + płyta osb (strop lekki)

My w technologii proponujemy:
a/ układ ściany zewnętrznej: tynk mineralny lub silikatowy,wełna mineralna "twarda" elewacyjna KNAUF, płyta AQUAPANEL KNAUF, keramzyt sypki zagęszczony 14cm - 20 cm ( w zależności od wersji)LECA WEBER, płyta DIAMANT KNAUF, wełna mineralna "miękka" 5 cm, płyta gipsowa lub najchętniej płyta DIAMANT KNAUF (konstrukcja ciężka, dyfuzyjne "otwara")
b/ strop ciężki w oparciu o system belek dwuteowych STEICO z warstwami wygłuszenia oraz z wylewką betonową

I teraz skoro faktycznie koszt m2 w konkurencyjnej firmie wynosi 2600 / m2 to ile powinna kosztować technologia "Perfekko-Domy Całoroczne"?

Sęk w tym, że kosztuje praktycznie tyle samo. A jak obie technologie porównać w odniesieniu do zawartości która stanowi ich skład?

Zapraszam do dyskusji na forum.

Pozdrawiam Serdecznie,
Adam Kleczewski
http://www.perfekko.com
maciej.dutkiewicz
Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 237
Dodano: 19 Lis 2018, 14:21
Witam,ja mam swoja firmę zajmującą się domami energooszczędnymi. Zależy mi na promocji i nawiązywaniu współpracy z innymi firmami,jednak za bardzo nie wiem jak się za to wszystko wziąć. Co sądzicie o tym https://www.infobrokering.com.pl/infobroker-czym-zajmuje-sie-broker-informacji ostatnio powiedział mi o tym mój kolega. Czy orientujecie się w temacie?
daria.rak
Dołączył: 25 Cze 2019
Posty: 136
Dodano: 20 Maj 2021, 14:44
Oszczędnością czasu, ale i środków, jest zakup takiego https://dreamwoodhouse.com/ domku prefabrykowanego. Jeśli ktoś myśli o wypoczynku, to moim zdaniem nie ma co szukać niczego lepszego. To będzie idealny sposób na szybki relaks. Ja wam to mówię.