header.jpg

Elewacja docieplona wełną w budynku szkieletowym. Mity którymi posługują się firmy wykonawcze.

Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 22 Lut 2016, 09:07
Dzień dobry.

Jakiś czas temu na forum Muratora miałem przyjemność dyskutować z szefową firmy Inez. Z rozmowy wyniknęło tyle, że firma Inez stosuje jako docieplenie wełnę w realizowanych domach szkieletowych, tyle, że nie bardzo potrafi uzasadnić dlaczego. Po dłuższej dyskusji uzyskałem odpowiedź taką, że głównym atrybutem wełny jest to, że jest niepalna i to jest główny argument.

Dziś przed momentem znalazłem stronę na FB firmy Domikon i pod rysunkiem:

na profilu firmy Domikon zadałem pytanie: " A dlaczego wełna na zewnątrz, a nie styropian? :) "

i otrzymałem odpowiedź: " Domikon domy energooszczędne - Powodem, dla którego stosujemy wełnę mineralna sa parametry fizyczne tego materiału. Wełna min. w połączeniu z tynkiem silikatowym jest dyfuzyjnego otwarta. Oznacza to, ze wilgoć z wnętrza domu moze swobodnie wychodzić na zewnątrz co zapobiega tworzeniu sie wilgoci czy grzybów na ścianach. Ponadto wełna min. W naszych domach nie jest przyklejania tylko przykręcana na kołki co rownież niweluje ewentualne nagromadzanie wilgoci. Generalnie coraz wiecej domów jest juz pokrywana wlasnie wełna min. Z tego powodu. Niestety styropian wraz z tynkiem akrylowym nie ma takich właściwości i wilgoć nie moze swobodnie wychodzić przez ściany."

hmmmm, zadałem kolejne pytanie : "Przez płytę OSB wychodzi wilgoć? :)"

i ... otrzymałem odpowiedź: "Domikon domy energooszczędne - Oczyeiscie"

ZAMARŁEM
...

Moja próba dalszej konwersacji polegająca na tym, że starałem się wyjaśnić, iż przecież płyta OSB oraz paroizolacja jako składowe warstwy ściany są materiałami uniemożliwiającymi przepływ pary wodnej skończyła się usunięciem mojego tekstu ... i basta.

Dziwne dla mnie jet to że zarówno firma Inez jak i firma Domikon mają ... przynajmniej w internecie samych zadowolonych Klientów i same dobre opinie. Czyżby firmy te naprawdę nie potrafiły uzasadnić stosowania wełny jako docieplenia w budynkach szkieletowych?

Wełna zastosowana jako docieplenie na elewacji w budynkach o konstrukcji szkieletowej z pewnością nie spowoduje, że ściana w której zastosowano płytę OSB stanie się ścianą "dyfuzyjnie otwartą" (!). Nie ma również tutaj absolutnie żadnego uzasadnienia dla głoszenia twierdzenia, iż taka ścian "oddycha" (!)

Wyjaśniam. Być może się to komuś przyda.

Z zasady płyta OSB jest materiałem "dyfuzynjie zamkniętym" i to, iż obłożymy tę płytę wełną tego faktu nie zmieni. Dlatego też, moim zdaniem nie ma żadnego poważniejszego uzasadnienia dla stosowania ocieplenia elewacji w budynku szkieletowym wykonanym z zastosowaniem płyty OSB wełną (która jest materiałem droższym od styropianu).
Owszem sama wełna elewacyjna przewodzi parę wodną, ale da się uczynić z tego pożytek wyłącznie przy zastosowaniu na konstrukcji budynku zbudowanego z materiałów (warstw) również paro-przepuszczalnych(!).
Można starać się wykazać, jeśli komuś naprawdę bardzo na tym zależy, że wełna zastosowana na płycie OSB przy budowie domu o konstrukcji szkieletowej pozwoli by odprowadzić parę wodną zebraną pod jej warstwą - pod warunkiem, że ktoś uzasadni taką potrzebę i pod warunkiem, że tynk położony na wełnie jest nie tylko silikatowy (jak to podaje znów firma Domikon) - ale, że jest ten tynk na pewno ... również paro-przepuszczalny.

Co do zasady budownictwo szkieletowe realizowane z zastosowaniem płyty OSB nie ma nic wspólnego z przegrodą tzw. "oddychającą" i nie ma co na siłę starać się go tak kreować. Budynki w technologii szkieletowej z zastosowaniem płyty OSB to budynki tańsze o możliwych do wytworzenia dobrych parametrach termicznych (energooszczędnych) - i na tym bym poprzestał, ponieważ naprawdę ciężko doszukiwać się innych super zalet tej technologii, notabene mylonej często (również celowo dla lepszego wizerunku) z budownictwem drewnianym (oczywiście OSB to nie drewno).

Szkoda, że firmy nie stosują podstawowej wiedzy z materiałoznawstwa, fizyki budowli oraz dobrze rozumianego projektowania.

Adam Kleczewski
O mnie ... Kliknij ...
PSBD - link. Kliknij ...

____
Polecany artykuł - Analiza opłacalności. Nowy dom energooszczędny 100 m2. Kliknij ...
Polecany artykuł - Budowa domów o parametrach ceramiki w 60 dni. Przystępne ceny.Kliknij...
Polecany artykuł - Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót. Recenzja. Kliknij...
Polecany artykuł - Domy hybrydowe sp. z o.o. - jak to jest z tą ofertą? Kliknij ...
Polecany artykuł -
Stowarzyszenie Dom Drewniany, Wojciech Nitka - definiowanie budownictwa szkieletowego. Kliknij ...

Reklama - Informacje na temat marmuru, granitu, piaskowca i wapieni.Usługi kamieniarskie w Polsce.Kliknij ...
janusz.panek
Dodano: 28 Lut 2016, 15:11
Dzięki wielkie za artykuł, sporo mi rozjaśnił ;)

___!
Wątek promowany - Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich. Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 28 Lut 2016, 20:21

Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót. Drewniane budownictwo szkieletowe.Recenzja.
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7193

Reklama - Informacje na temat marmuru, granitu, piaskowca i wapieni.Usługi kamieniarskie w Polsce.Kliknij ...
andrzej.rewers
Dodano: 1 Mar 2016, 13:53
świetny artykuł!

_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 1 Mar 2016, 15:05
[quote author= date=01 Mar 2016, 13:53]świetny artykuł! [/quote]

Bardzo dziękuję.

W związku z tym, iż moje wątki są coraz częściej i liczniej odwiedzane, będą pojawiać się kolejne moje komentarze tego co dzieje się na rynku budowlanym w naszym kraju.
Przy okazji Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w życiu Polskiego Forum Budowlanego:)

Wkrótce między innymi: kolejne spostrzeżenia, recenzje oraz raporty z odwiedzanych imprez targowych.

Pozdrawiam serdecznie!
Adam Kleczewski

_____
Polecany artykuł - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...

___!
Wątek promowany - Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich. Kliknij ...
joanna.pcholek
Dodano: 12 Kwi 2016, 17:03
Wymieniając elementy elewacji należy stawiać na wysoką jakość materiałów oraz doświadczenie ekipy montażowej. Stawiając na jakość masz pewność, że nowa elewacja wytrzyma długie lata i będzie się godnie prezentować. Tak kompleksowe usługi świadczy firma X. Atrakcyjne ceny, montaż u klienta i najwyższa jakość materiałów. Polecam!

XXXX BEZPŁATNA REKLAMA USUNIĘTA PRZEZ ADMINISTRACJĘ FORUM.
Na naszym forum są wątki, które posiadają po kilkadziesiąt a nawet 200-300 tysięcy odwiedzin.

Zainteresowanych reklamą prosimy o kontakt pod numerem telefonu 696.578.147
(W związku z wprowadzonymi zmianami reklama dodawana w formie linków zamieszczanych bezpłatnie będzie sukcesywnie usuwana).
witek.frey
Dodano: 13 Wrz 2016, 06:37
Sporo do zaoferowania w kwestii dociepleń ma firma X - systemy ociepleń - długoletni producent systemów dociepleń, producent tynków i innych produktów niezbędnych podczas prac wykończeniowych związanych z elewacjami i wykańczaniem ścian. Co do ociepleń - więcej szczegółowych informacji można pozyskać przeglądając stronę internetową:

XXXX BEZPŁATNA REKLAMA USUNIĘTA PRZEZ ADMINISTRACJĘ FORUM.
Na naszym forum są wątki, które posiadają po kilkadziesiąt a nawet 200-300 tysięcy odwiedzin.

Zainteresowanych reklamą prosimy o kontakt pod numerem telefonu 696.578.147
(W związku z wprowadzonymi zmianami reklama dodawana w formie linków zamieszczanych bezpłatnie będzie sukcesywnie usuwana).
ewa.dostal
Dodano: 18 Sty 2017, 15:08

Aby doprecyzowaćtemat producenci OSB mają w swojej ofercie płytę (np OSB airstop Kronospan) z warstwą filmu nieprzepuszczającą wilgoci. Jeśli płyta sama w sobie byłaby paroizolatorem to nie byłoby potrzeby stosowac zabiegów w celu uzyskania takiej cechy. Sama płyta zbudowana jest głównie z drewna i wykazuje cechy takie jak ten materiał.Pytanie więc brzmi czy drewno jest materiałem paroprzepuszczalnym?

___!
olgierd_.kuzia
Dodano: 25 Sty 2017, 12:45
Ekspert Wojciech Nitka i jego dach ... Ostrzegam przed Stowarzyszeniem Dom Drewniany z Gdańska.
Tu załączam zdjęcia jak zrobili dach.

http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/14241
Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 7 Maj 2017, 20:08
[quote author= date=18 Jan 2017, 15:08]
Aby doprecyzowaćtemat producenci OSB mają w swojej ofercie płytę (np OSB airstop Kronospan) z warstwą filmu nieprzepuszczającą wilgoci. Jeśli płyta sama w sobie byłaby paroizolatorem to nie byłoby potrzeby stosowac zabiegów w celu uzyskania takiej cechy. Sama płyta zbudowana jest głównie z drewna i wykazuje cechy takie jak ten materiał.Pytanie więc brzmi czy drewno jest materiałem paroprzepuszczalnym?

___!
[/quote]

Płyta OSB w żadnym razie nie wykazuje cech drewna.

Adam Kleczewski
O mnie ... Kliknij ...
PSBD - link. Kliknij ...

___!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Filename: Unknown

Line Number: 0

Message: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp)