header.jpg
          

Rekuperacja

olgierd_.kuzia
Dołączył: 4 Lip 2012
Posty: 21
Dodano: 4 Lip 2012, 12:11
Jak zbudujecie dom szczelny, ocieplony styropianem ze szczelnymi oknami a jeszcze jeśli jest to kanadyjczyk typowy na bazie paro i wiatro izolacji to takie pytanie jest nie na miejscu. REKUPERACJA JEST KONIECZNA.

Jak budujecie dom z ceramiki ocieplony wełną to nie ma uzasadnienia dla rekuperacji.

To jest obiektywny pogląd. Nie jestem ani za ani przeciw. Wszystko ma swoje zastosowanie.
mateusz.czyzak
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 6
Dodano: 15 Wrz 2013, 18:53
Moim zdaniem opłaca się w większości przypadków - oszczędność energetyczna jest całkiem spora i praktycznie ten jeden czynnik skłania już do inwestycji. Nie wspomnę już o świeżym powietrzu, specyficznym mikroklimacie, w którym po prostu żyje się lepiej. No i nie ma zaparowanych luster - to znowu dla kobiet powinno być sporym plusem.

Należy jednak pamiętać, że wentylację trzeba odpowiednio dobrać. Ja coś tam temat kleję, ale generalnie zdałem się na wiedzę specjalistów z Eco Comfort, z którymi współpracowałem podczas montażu. I było to dobre rozwiązanie - kanały wentylacyjne położone są tak, że w ogóle ich nie widać. Chłopaki spisali się na medal, a na całość dostałem 10 lat gwarancji. Na rekuperacji nie można oszczędzać. W końcu po jakimś czasie to ona ma zacząć oszczędzać dla nas na cieple.
pawel.wilewski
Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 13
Dodano: 28 Lut 2014, 10:27
Zdecydowanie trzeba ją przeprowadzić.
gindzior
Dołączył: 6 Maj 2014
Posty: 5
Dodano: 6 Maj 2014, 07:34
Warto jeszcze dodać w temacie rekuperacji, że rekuperacja oprócz funkcji wentylacji powietrza zaczyna pomagać w ogrzewaniu budynku, dzięki czemu można oszczędzić na wydatkach na ogrzewanie. Tutaj http://e-pasaz.pgnig.pl/strefa-doradcza/rekuperacja piszą że ze jakiś czas wentylacja z rekuperatorem wyprze całkowicie grawitacyjną wentylację
marek.darkowski
Dołączył: 7 Maj 2014
Posty: 2
Dodano: 7 Maj 2014, 18:17
a tutaj piszą, że rekuperacja pozwala zaoszczędzić nawet 50% energii w domu ;-)
pawel.wilewski
Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 13
Dodano: 15 Wrz 2014, 14:43
A tutaj piszą, że rekuperacja pozwala oszczędzić 120% energii w domu...

Litości...
marian.krupinsk
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 2
Dodano: 24 Sty 2015, 12:33
Cześć wszystkim forumowiczom ;) Jakie jest wasze zdanie o rekuperacji? Według Was jest ona opłacalna? Rozważam ostatnio zastosowanie tej techniki u mnie, jeżeli rzeczywiście jest tak efektywna jak się mówi... Mieliście może do czynienia z tym? Prosiłbym bardzo o Wasze zdanie. Tutaj http://www.rekuperatory.pl/oferta/centrala-wentylacyjna piszą o samych atutach tego rozwiązania, ale sam nie wiem...
michal.zagan
Dołączył: 4 Lip 2014
Posty: 40
Dodano: 12 Lut 2015, 14:01
Jeśli chcemy mieć dom faktycznie energooszczędny, to obecnie bez rekuperacji trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące poziomy utrzymania ciepła w budynku. Ważne jest, żeby zainstalować sprzęt wysokiej jakości, u mnie od paru lat działa system rekuperacji z http://www.brookvent.pl/wentylacja-mechaniczna i jestem z niego bardzo zadowolony. Mam świeże powietrze w domu i zmniejszone opłaty za ogrzewanie.
andrzej.slys
Dołączył: 27 Sty 2015
Posty: 36
Dodano: 11 Cze 2015, 08:04
Sądzę, że rekuperacja jest skuteczna. Wystarczy mieć dobrze zrobioną instalację. Myślę, że oszczędzanie na materiałach w tym wypadku nam nic nie da. Bardzo profesjonalne kanały wentylacyjne można znaleźć na http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wentylacja-klimatyzacja,1,kanaly-i-ksztaltki-prostokatne.html . Pamiętajmy również aby czyścić je, żeby się nie zabrudziły.
ula.krawczyk
Dołączył: 3 Lut 2016
Posty: 1
Dodano: 3 Lut 2016, 12:49
Skorzystam z okazji, że rozmowa dotyczy rekuperatorów, ponieważ właśnie szukamy z mężem informacji na ich temat. Zdecydowaliśmy się na budowę domu i jak z pewnością wiecie, sprawa to niełatwa, zwłaszcza dla osób w żaden sposób nie związany z branżą. Pozostaje więc odwiedzanie specjalistów i przekopywanie czeluści internetu w poszukiwaniu przydatnych informacji.

Chcielibyśmy wspomóc instalację grzewczą tak, aby jak najmniej palić w piecu na ekogroszek (nie mamy możliwości stworzenia instalacji gazowej). Przeglądając specjalistyczne strony natrafiliśmy, na ciekawy artykuł - http://www.klimatyzacja.biz/artykuly,65403,1,Rekuperacja_czy_klimatyzacja, gdzie rozważane są różnice między klimatyzacją a rekuperatorem. Dla nas to kompletne nowinki, klimatyzacja jest w wielu obiektach ale jakoś nie zastanawialiśmy się nad jej działaniem, o rekuperatorze nigdy wcześniej nie słyszeliśmy

Zarówno rekuperator jak i klimatyzator wydają nam się przydatne ale nie jesteśmy specjalistami. Dlatego szukamy osób, które mogłyby nam doradzić z własnego doświadczenia, które rozwiązanie jest lepsze i warte swoich pieniędzy, a może oba? Czekamy na Wasze rady.