header.jpg
          

Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót. Drewniane budownictwo szkieletowe. Recenzja.

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 1254
Dodano: 12 Wrz 2015, 14:26
Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót.Drewniane budownictwo szkieletowe.Recenzja.

Postanowiłem zapoznać się z publikacją wydaną przez:
Stowarzyszenie Dom Drewniany z Gdańska pod redakcją pana Wojciecha Nitka pt. "Drewniane Budownictwo Szkieletowe.WARUNKI TECHNICZNE Wykonywania i Odbioru Robót".

Publikacja stworzona została w formie bryku zawierającego spis podstawowych obowiązujących certyfikatów oraz norm służących do weryfikacji zastosowań materiałów budowlanych w procesie projektowania oraz realizacji budynków. Bryk zawiera informacje znane projektantom, architektom, konstruktorom oraz kierownikom i inspektorom budowlanym - bez których wykonanie jakiegokolwiek projektu jest zupełnie niemożliwe.
Ale to nie wszystko ...

Autor opracowania opisuje bardzo ogólnie materiały stanowiące technologie budowy domów szkieletowych (kanadyjskich) przytaczając często niestety błędne porównania tej technologii do technologii budowy domów z drewna. Przytaczane są i jednak przykłady materiałów drewnopochodnych i innych - dając dowód na to, że budownictwo szkieletowe (kanadyjskie) szybciej można by nazwać budownictwem drewnopochodnym niż budownictwem drewnianym. W stosowanym nazewnictwie widać sporą niekonsekwencję spowodowaną konfrontacją stwierdzeń zawartych we właściwych przepisach (normach, certyfikatach) a stwierdzeniom autora stosowanym dla marketingu i wymuszenia lepszego postrzegania technologii szkieletowej (kanadyjskiej) przez czytających.

Co ciekawe w opracowaniu pojawiają się również regulacje (tabele, normy, zalecenia) wewnętrzne (autorskie) autora opracowania - mimo iż sam autor stwierdza w przedmowie, że nie ma odpowiednich norm ani przepisów - na temat definiowania pojęć związanych z określeniami dotyczącymi przede wszystkim kontrolowania wykonywanych robót...

Autor opracowania pod logotypem Stowarzyszenie Dom Drewnianych, mimo braku formalnych właściwych przepisów próbuje więc edukować według własnych stworzonych zasad architektów, konstruktorów, kierowników budów, inspektorów nadzoru oraz ... inwestorów.

W rozdziale "Bibliografia" przytoczone są te właściwe, obowiązujące normy, który to rozdział w zasadzie wyczerpuje odniesienie się do całej problematyki Warunków Technicznych Wykonywania i Odbioru Robót - gdzie wiadomo, iż w procesie inwestycyjnym faktycznie o odbiorach decydują osoby posiadające uprawnienia państwowe z zakresu projektowania i nadzoru robót budowlanych.

Tworzenie własnych zasad wygląda na wymuszone kreowanie się na eksperta przez autora publikacji.
Sama Przedmowa autorstwa pana Wojciech Nitki pokazuje, że do czynienia mamy z lobbowaniem, ponieważ pisze on tylko między innymi na temat budownictwa szkieletowego - cyt: " ... przecież to jedyna technologia, pozwalająca w szybki sposób budować domy energooszczędne i domy pasywne " - co oczywiście jest nieprawdą.

Autor porównuje promowaną przez siebie technologię szkieletową (kanadyjską) do technologii budowania domów z drewna oraz technologii "Świdermajer" - twierdząc, że technologia szkieletowa (kanadyjska) w związku z polskimi tradycjami budowania z drewna zasługuje na większe uznanie inwestorów.

Moje zdanie jest takie, że technologia promowana przez pana Wojciecha Nitkę niewiele ma wspólnego z dobrą tradycją i budowaniem z drewna - a przytaczane przez autora porównania są zupełnie nietrafione, ponieważ Stowarzyszenie Dom Drewniany w istocie nie promuje i nigdy nie promowało budownictwa drewnianego (na co się powołuje) a promuje budownictwo szkieletowe kanadyjskie - modyfikowane według własnych potrzeb i poglądów.

W końcowej części "Przedmowy" autor Wojciech Nitka stwierdza, że bryk który wydało Stowarzyszenie Dom Drewniany powinien stanowić podstawę działania firm wykonawczych, ... co pozostawię w tym miejscu już bez żadnego komentarza.

Oczywiście, że postawą do projektowania i stosowania technologii oraz materiałów występujących w budownictwie są właściwe normy i instrukcje. Wie o tym każdy producent, który bez spełnienia formalnych wymagań nie może produkować ani dystrybuować określonych produktów. Również projektanci czy kierownicy budów obligatoryjnie muszą stosować materiały certyfikowane i muszą dobierać te materiały zgodnie z funkcjonującymi przepisami, a nie według teorii podawanych na rynek przez ośrodki lobbistyczne.

Jak wiemy Stowarzyszenie Dom Drewniany zrzesza sporo firm oferujących budowę domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej). Tworzenie tu własnych zasad kontroli robót oraz lobbowanie zakresu dla umów proponowanych klientom jest moim zdaniem sporą przesadą.


Podsumowując, publikacja a w zasadzie bryk poza zestawieniem dokonanym w "Bibliografii" odnośnie faktycznie obowiązujących przepisów, norm i certyfikatów nie zawiera nic ciekawego, a jego cena w wysokości 57 zł brutto wydaje się mocno przesadzona (tym bardziej, że na okładkach zamieszczone zostały reklamy sponsorów Stowarzyszenia promujących własne produkty).

Zalecam współpracę z architektami, konstruktorami i osobami uprawnionymi bez opierania się na podpowiedziach ośrodków lobbistycznych - nawet wtedy, kiedy ich nazwa bardzo dobrze się kojarzy.


Adam Kleczewski | Warszawa 08.09.2015 r.

http://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/
https://www.facebook.com/KleczewskiAdam
Inwestor Zastępczy - https://www.facebook.com/pages/Dom-Media-Projekt/487639451258241
Moje inspiracje ... Adam Kleczewski
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6298

_______________________________________________
Polecamy do przeczytania również ...
Takie nowe spostrzeżenie odnośnie ekspertów którzy prowadzą budowlane fora w internecie ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7107
ADAM KLECZEWSKI opinie:
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6176
Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich.
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/349
Na temat oferty Domy Hybrydowe sp. z o.o. Jak to jest z tą ofertą? Opinie.
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6886
Stowarzyszenie Dom Drewniany jak działa ... ?
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/5857
Więcej informacji na temat manipulacji na forach internetowych-Akcja przeciwko portalom internetowym propagującym pomówienia w sieci.Szczególnie polecamy wszystkim którzy zostali poszkodowani w wyniku rozpowszechniania przez portale internetowe nieprawdziwych treści psujących opinie w internecie.
Manipulowanie decyzją nabywcy/konsumenta.Jak wyglądają fora w internecie? Skąd biorą się pisane na forach opinie i co o nich myśleć? Jak wygląda promocja i polecenia w internecie? Kto i dlaczego rozpowszechnia pomówienia na forach internetowych? Jak eliminować konkurencję? Jak zepsuć komuś opinię? Co to jest czarny PR?
Czy pomocnictwo przy pomówieniu i znieważeniu da się udowodnić? Walka o rynek zbytu. Zapraszamy.
https://www.facebook.com/pages/EtykaForumpl/1640943972804878

--------------------------------------------------------------------------
Ale właściwie dlaczego Inwestor Zastępczy - Construction Managment ...? Czy będzie taniej ? ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6918
DOMY ENERGOOSZCZĘDNE. Co to jest budownictwo energooszczędne? DMP ADAM KLECZEWSKI
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7151
Zaprojektuj i zbuduj - co to za formuła?
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7215
Z czego budować dom ?
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/2621
Zamieszkaj w domu ... dużo taniej niż w wynajmowanym mieszkaniu ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7559
baks.asda
Dołączył: 25 Wrz 2015
Posty: 3
Dodano: 29 Wrz 2015, 16:39
Witam mam dla was projekty domów Poznań
http://www.poznan-projekty.pl/
ZAPraszam
w..gilewski
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 15
Dodano: 17 Paź 2015, 20:40
Oczywiście, że wytyczne ujęte są w przepisach ogólnie dostępnych dla projektantów, a wydawnictwa zależnych stowarzyszeń popierających korporacje producentów materiałów budowlanych są nieobiektywne. Po za tym publikacje nie powinny ograniczać dostępu do produktów konsumentom.
a.g
Dołączył: 31 Paź 2015
Posty: 5
Dodano: 31 Paź 2015, 18:33
Wypowiedziałem się w innym wątku, ale pozwolę sobie i tu w takim razie wkleić moją wypowiedź:

Na wstępie chcę napisać, że jestem z zawodu architektem. Od lat zajmuję się projektowaniem. Bardzo się cieszę, że wreszcie napotkałem forum na którym ktoś nazywa rzeczy po imieniu. Niestety ale większość informacji na forach związanych z budownictwem to reklama. Większość wypowiedzi jest sztucznie pisanych przez specjalistów od marketingu. Opinie w internecie pisane są na zamówienie. Oczywiście w środowisku architektów odróżnia się materiał reklamowy od wiedzy związanej z parametrami, nie mniej inwestor indywidualny nie ma pojęcia jak jest prowadzony za rękę poprzez to co otrzymuje do czytania w internecie. Jeżeli chodzi o organizację pana Wojciecha Nitki to żaden mój kolega nie traktuje tej organizacji poważnie. Proszę zauważyć, że nie należy do tej organizacji ani jeden architekt i ani jeden konstruktor. Opracowania które publikuje pan Wojciech Nitka są niekompetentnym przedrukiem obowiązujących przepisów, a dodawane przez autora komentarze bywają delikatnie mówiąc sugestywne. Bardzo dobrze, że ktoś w końcu zaczyna pisać o problemie który uwidacznia się w branży. Mnożą się eksperci którzy nie mają dostatecznych kwalifikacji ani niestety również praktycznie żadnego kierunkowego wykształcenia. Oczywiście, że tego typu stowarzyszenia mają na celu łapanie jelenia wśród klientów i trzeba przyznać, że funkcję swoją pełnią dość skutecznie.
w..gilewski
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 15
Dodano: 1 Lis 2015, 19:59
W zasadzie to wszystko powiedziane zostało już w tym wątku
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7668
i warto to poczytać. Proceder jest zjawiskiem, które mocno się nasila w ostatnim czasie ogólnie w całej branży.

Osobiście uważam, że przedruki norm z dodanymi komentarzami mają wartość wyłącznie pod warunkiem, że zajmują się tym niezależne jednostki badawcze naukowe.

W tym konkretnym przypadku trudno nie spodziewać się zabiegów mających na celu przysporzenie korzyści samemu stowarzyszeniu pana Nitki. W takim przypadku zupełnie inaczej wyglądałyby komentarze kogoś kto wspiera np. technologie gazobetonu. Faktycznie pozycja jest dość droga, no ale to właśnie między innymi z tego typu pozycji utrzymują się różnego rodzaju stowarzyszenia.
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 1254
Dodano: 1 Mar 2016, 15:07
Bardzo dziękuję.

W związku z tym, iż moje wątki są coraz częściej i liczniej odwiedzane, będą pojawiać się kolejne moje komentarze tego co dzieje się na rynku budowlanym w naszym kraju.
Przy okazji Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w życiu Polskiego Forum Budowlanego:)

Wkrótce między innymi: kolejne spostrzeżenia, recenzje oraz raporty z odwiedzanych imprez targowych.

Pozdrawiam serdecznie!
Adam Kleczewski
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 1254
Dodano: 8 Cze 2016, 16:01
Dzień dobry.

Chciałbym polecić krótki artykuł pt: Budownictwo energooszczędne w Polsce
http://innowacjebudowlane.pl/blog/2016/06/budownictwo-energooszczedne-w-polsce

Pozdrawiam Adam Kleczewski
Zarządzanie projektami | Inwestor zastępczy | Organizacja Wykonawstwa

e-mail: a.kleczewski@DomMediaProjekt.pl
tel. +48 696.578.147
| LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/adam-kleczewski-5634886a |
| priv FB: https://www.facebook.com/KleczewskiAdam |

Mini Czat