header.jpg
          

Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót. Drewniane budownictwo szkieletowe. Recenzja.

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 635
Dodano: 12 Wrz 2015, 14:26
Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót.Drewniane budownictwo szkieletowe.Recenzja.

Postanowiłem zapoznać się z publikacją wydaną przez:
Stowarzyszenie Dom Drewniany z Gdańska pod redakcją pana Wojciecha Nitka pt. "Drewniane Budownictwo Szkieletowe.WARUNKI TECHNICZNE Wykonywania i Odbioru Robót".

Publikacja stworzona została w formie bryku zawierającego spis podstawowych obowiązujących certyfikatów oraz norm służących do weryfikacji zastosowań materiałów budowlanych w procesie projektowania oraz realizacji budynków. Bryk zawiera informacje znane projektantom, architektom, konstruktorom oraz kierownikom i inspektorom budowlanym - bez których wykonanie jakiegokolwiek projektu jest zupełnie niemożliwe.
Ale to nie wszystko ...

Autor opracowania opisuje bardzo ogólnie materiały stanowiące technologie budowy domów szkieletowych (kanadyjskich) przytaczając często niestety błędne porównania tej technologii do technologii budowy domów z drewna. Przytaczane są i jednak przykłady materiałów drewnopochodnych i innych - dając dowód na to, że budownictwo szkieletowe (kanadyjskie) szybciej można by nazwać budownictwem drewnopochodnym niż budownictwem drewnianym. W stosowanym nazewnictwie widać sporą niekonsekwencję spowodowaną konfrontacją stwierdzeń zawartych we właściwych przepisach (normach, certyfikatach) a stwierdzeniom autora stosowanym dla marketingu i wymuszenia lepszego postrzegania technologii szkieletowej (kanadyjskiej) przez czytających.

Co ciekawe w opracowaniu pojawiają się również regulacje (tabele, normy, zalecenia) wewnętrzne (autorskie) autora opracowania - mimo iż sam autor stwierdza w przedmowie, że nie ma odpowiednich norm ani przepisów - na temat definiowania pojęć związanych z określeniami dotyczącymi przede wszystkim kontrolowania wykonywanych robót...

Autor opracowania pod logotypem Stowarzyszenie Dom Drewnianych, mimo braku formalnych właściwych przepisów próbuje więc edukować według własnych stworzonych zasad architektów, konstruktorów, kierowników budów, inspektorów nadzoru oraz ... inwestorów.

W rozdziale "Bibliografia" przytoczone są te właściwe, obowiązujące normy, który to rozdział w zasadzie wyczerpuje odniesienie się do całej problematyki Warunków Technicznych Wykonywania i Odbioru Robót - gdzie wiadomo, iż w procesie inwestycyjnym faktycznie o odbiorach decydują osoby posiadające uprawnienia państwowe z zakresu projektowania i nadzoru robót budowlanych.

Tworzenie własnych zasad wygląda na wymuszone kreowanie się na eksperta przez autora publikacji.
Sama Przedmowa autorstwa pana Wojciech Nitki pokazuje, że do czynienia mamy z lobbowaniem, ponieważ pisze on tylko między innymi na temat budownictwa szkieletowego - cyt: " ... przecież to jedyna technologia, pozwalająca w szybki sposób budować domy energooszczędne i domy pasywne " - co oczywiście jest nieprawdą.

Autor porównuje promowaną przez siebie technologię szkieletową (kanadyjską) do technologii budowania domów z drewna oraz technologii "Świdermajer" - twierdząc, że technologia szkieletowa (kanadyjska) w związku z polskimi tradycjami budowania z drewna zasługuje na większe uznanie inwestorów.

Moje zdanie jest takie, że technologia promowana przez pana Wojciecha Nitkę niewiele ma wspólnego z dobrą tradycją i budowaniem z drewna - a przytaczane przez autora porównania są zupełnie nietrafione, ponieważ Stowarzyszenie Dom Drewniany w istocie nie promuje i nigdy nie promowało budownictwa drewnianego (na co się powołuje) a promuje budownictwo szkieletowe kanadyjskie - modyfikowane według własnych potrzeb i poglądów.

W końcowej części "Przedmowy" autor Wojciech Nitka stwierdza, że bryk który wydało Stowarzyszenie Dom Drewniany powinien stanowić podstawę działania firm wykonawczych, ... co pozostawię w tym miejscu już bez żadnego komentarza.

Oczywiście, że postawą do projektowania i stosowania technologii oraz materiałów występujących w budownictwie są właściwe normy i instrukcje. Wie o tym każdy producent, który bez spełnienia formalnych wymagań nie może produkować ani dystrybuować określonych produktów. Również projektanci czy kierownicy budów obligatoryjnie muszą stosować materiały certyfikowane i muszą dobierać te materiały zgodnie z funkcjonującymi przepisami, a nie według teorii podawanych na rynek przez ośrodki lobbistyczne.

Jak wiemy Stowarzyszenie Dom Drewniany zrzesza sporo firm oferujących budowę domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej). Tworzenie tu własnych zasad kontroli robót oraz lobbowanie zakresu dla umów proponowanych klientom jest moim zdaniem sporą przesadą.


Podsumowując, publikacja a w zasadzie bryk poza zestawieniem dokonanym w "Bibliografii" odnośnie faktycznie obowiązujących przepisów, norm i certyfikatów nie zawiera nic ciekawego, a jego cena w wysokości 57 zł brutto wydaje się mocno przesadzona (tym bardziej, że na okładkach zamieszczone zostały reklamy sponsorów Stowarzyszenia promujących własne produkty).

Zalecam współpracę z architektami, konstruktorami i osobami uprawnionymi bez opierania się na podpowiedziach ośrodków lobbistycznych - nawet wtedy, kiedy ich nazwa bardzo dobrze się kojarzy.


Adam Kleczewski | Warszawa 08.09.2015 r.
http://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/________
Polecany artykuł - Analiza opłacalności. Nowy dom energooszczędny 100 m2. Kliknij ...
Polecana reklama - Budownictwo efektywne dla biznesu - motele, biura, pawilony i inne
Polecany artykuł - Budowa domów o parametrach ceramiki w 60 dni. Przystępne ceny.Kliknij...
Polecany artykuł - Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu! Kliknij ...
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...
Polecany artykuł - Domy hybrydowe sp. z o.o. - jak to jest z tą ofertą? Kliknij ...
Polecany artykuł - Budynki wykonane z drewna w Bieszczadach stoją po 150 lat i więcej ...
Reklama - Płytka marmurowa hurt. Kliknij...

____!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...

#budowadomu #projekt #murator #archon #nieruchomości #mieszkaniekupie #sprzedamdom #domenergooszczedny #kredythipoteczny

Reklama: TANIE DZIAŁKI BLISKO SZCZECINA --- >>>: #Działki budowlane #działkiSzczecin #działkiZachodnipomorskie #BudowadomuSzczecin #Nowogarddziałki #GolenówDziałki ... KLIKNIJ W LINK! Okazja!


w..gilewski
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 4
Dodano: 17 Paź 2015, 20:40
Oczywiście, że wytyczne ujęte są w przepisach ogólnie dostępnych dla projektantów, a wydawnictwa zależnych stowarzyszeń popierających korporacje producentów materiałów budowlanych są nieobiektywne. Po za tym publikacje nie powinny ograniczać dostępu do produktów konsumentom.


___!
Wątek promowany - Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu! Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...
a.g
Dołączył: 31 Paź 2015
Posty: 2
Dodano: 31 Paź 2015, 18:33
Wypowiedziałem się w innym wątku, ale pozwolę sobie i tu w takim razie wkleić moją wypowiedź:

Na wstępie chcę napisać, że jestem z zawodu architektem. Od lat zajmuję się projektowaniem. Bardzo się cieszę, że wreszcie napotkałem forum na którym ktoś nazywa rzeczy po imieniu. Niestety ale większość informacji na forach związanych z budownictwem to reklama. Większość wypowiedzi jest sztucznie pisanych przez specjalistów od marketingu. Opinie w internecie pisane są na zamówienie. Oczywiście w środowisku architektów odróżnia się materiał reklamowy od wiedzy związanej z parametrami, nie mniej inwestor indywidualny nie ma pojęcia jak jest prowadzony za rękę poprzez to co otrzymuje do czytania w internecie. Jeżeli chodzi o organizację pana Wojciecha Nitki to żaden mój kolega nie traktuje tej organizacji poważnie. Proszę zauważyć, że nie należy do tej organizacji ani jeden architekt i ani jeden konstruktor. Opracowania które publikuje pan Wojciech Nitka są niekompetentnym przedrukiem obowiązujących przepisów, a dodawane przez autora komentarze bywają delikatnie mówiąc sugestywne. Bardzo dobrze, że ktoś w końcu zaczyna pisać o problemie który uwidacznia się w branży. Mnożą się eksperci którzy nie mają dostatecznych kwalifikacji ani niestety również praktycznie żadnego kierunkowego wykształcenia. Oczywiście, że tego typu stowarzyszenia mają na celu łapanie jelenia wśród klientów i trzeba przyznać, że funkcję swoją pełnią dość skutecznie.

_____!
Wątek promowany - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...
w..gilewski
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 4
Dodano: 1 Lis 2015, 19:59
W zasadzie to wszystko powiedziane zostało już w tym wątku
LINK USUNIĘTY - ADMINISTRATOR.
i warto to poczytać. Proceder jest zjawiskiem, które mocno się nasila w ostatnim czasie ogólnie w całej branży.

Osobiście uważam, że przedruki norm z dodanymi komentarzami mają wartość wyłącznie pod warunkiem, że zajmują się tym niezależne jednostki badawcze naukowe.

W tym konkretnym przypadku trudno nie spodziewać się zabiegów mających na celu przysporzenie korzyści samemu stowarzyszeniu pana Nitki. W takim przypadku zupełnie inaczej wyglądałyby komentarze kogoś kto wspiera np. technologie gazobetonu. Faktycznie pozycja jest dość droga, no ale to właśnie między innymi z tego typu pozycji utrzymują się różnego rodzaju stowarzyszenia.

_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
ADMINISTRATOR FORUM
Dołączył: 26 Lis 2014
Posty: 44
Dodano: 2 Maj 2017, 17:52
Przytaczany przez autora postu wątek został usunięty przez Administrację Forum.


[quote author= date=01 Nov 2015, 19:59]W zasadzie to wszystko powiedziane zostało już w tym wątku
LINK USUNIĘTY - ADMINISTRATOR
i warto to poczytać. Proceder jest zjawiskiem, które mocno się nasila w ostatnim czasie ogólnie w całej branży.

Osobiście uważam, że przedruki norm z dodanymi komentarzami mają wartość wyłącznie pod warunkiem, że zajmują się tym niezależne jednostki badawcze naukowe.

W tym konkretnym przypadku trudno nie spodziewać się zabiegów mających na celu przysporzenie korzyści samemu stowarzyszeniu pana Nitki. W takim przypadku zupełnie inaczej wyglądałyby komentarze kogoś kto wspiera np. technologie gazobetonu. Faktycznie pozycja jest dość droga, no ale to właśnie między innymi z tego typu pozycji utrzymują się różnego rodzaju stowarzyszenia. [/quote]

_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
ADMINISTRATOR FORUM
Dołączył: 26 Lis 2014
Posty: 44
Dodano: 18 Gru 2017, 14:38
Raport I - edycja. SPOSÓB I JAKOŚĆ DYSTRYBUCJI INFORMACJI ... ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ORGANIZACJI ZRZESZAJĄCYCH UCZESTNIKÓW BRANŻY BUDOWLANEJ W POLSCE ... KLIKNIJ W TEKST--
 

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122)

Filename: Unknown

Line Number: 0

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122)

Filename: Unknown

Line Number: 0

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0