header.jpg
          

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE. Co to jest budownictwo energooszczędne?

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 9 Wrz 2015, 09:05
DOMY ENERGOOSZCZĘDNE. A co to jest budownictwo energooszczędne? :) DMP ADAM KLECZEWSKI

Budownictwo energooszczędne jest formułą projektowania i budowania umożliwiającą uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego i budowę budynku o niskim zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania i grzania ciepłej wody użytkowej.
Obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną osiąga się poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i odpowiednich okien ciepłochronnych, unikanie mostków termicznych oraz zachowanie "szczelności budynku" (tu uwaga: pojęcia "szczelności budynku" - nie należy mylić z paro-przepuszczalnością stosowanych w przegrodzie zewnętrznej materiałów, co nagminnie jest niestety czynione).

Energia zużywana do ogrzewania budynku ma największy udział w energochłonności budynku i zależy przede wszystkim od rozwiązań technicznych budynku i jego poszczególnych części składowych. Za jednostkę energochłonności budynku można przyjąć zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie w odniesieniu do m2 powierzchni ogrzewanej - czyli wskaźnik E wyrażany w MJ/(m2/rok) lub w kWh/(m2/rok).

Poprzez znajomość wskaźnika E lub Ev można ocenić, czy budynek jest energooszczędny.

Przyjmuje się, że budynek energooszczędny powinien zużywać nie więcej niż 80 kWh/m2 na rok.

Domy zaprojektowane wg. wsp.
E>140 kWh/m2/rok to domy "zimne" energochłonne.
E=110 kWh/m2/rok to domy "standardowe"
E<70 kWh/m2/rok to domy energooszczędne
E<15 kWh/m2/rok to domy pasywne

Budynek energooszczędny - to budynek, w którym zastosowano rozwiązania projektowe i techniczne umożliwiające użytkowanie go przy małym zużyciu energii bez ograniczania komfortu cieplnego. Budynek energooszczędny nie tylko nie traci energii przez ściany zewnętrzne, ale również korzysta z wyprodukowanego ciepła z różnych urządzeń domowych. Występują też i bardziej zaawansowane technologie mające na celu odzysk energii z innych urządzeń pracujących w gospodarstwie domowym i otoczeniu.

Dom energooszczędny korzystający z pieca olejowego lub gazowego będzie różnił się od domu tradycyjnego przede wszystkim zużyciem paliwa. A może być ono nawet o 80% niższe niż w budynku tradycyjnym.

Faktycznie oszczędności da się jednak policzyć dopiero wtedy, kiedy oprócz współczynnika E uwzględnione zostaną inne parametry właściwe do stosowanych technologii dotyczących cech fizycznych konstrukcji domu. Sam współczynnik E nie zawsze odzwierciedla wszystkie aspekty ekonomiczne. Inaczej będzie wyglądało np. zużycie energii i rachunki za ogrzewanie w domu o konstrukcji lekkiej kanadyjskiej w porównaniu z domem o konstrukcji mp. ceramicznej - mimo, iż ws. E dla przegród będzie w obu technologiach będzie zbliżone. Skupmy się jednak na zasadach ogólnych, a te szczegółowe zostawmy projektantom. Na koniec podam link do opracowania, które zgłębia nieco to zagadnienie.

Co istotne budynek energooszczędny może być wyposażony w dowolne źródło ciepła lub kilka niezależnych układów grzewczych, podobnie jak w budynkach "standardowych" tradycyjnych.

Istotnym zagadnieniem jest jakość powietrza w budynku i to zarówno w odniesieniu do uzasadnienia polepszania energooszczędności jak i w odniesieniu dla uzasadnienia zastosowania rozwiązań do wentylacji. Powstało bardzo dużo opracowań oraz teorii na temat wentylacji wymuszonej, rekuperacji oraz stosowania wentylacji poprzez instalowanie kanału grawitacyjnego typowego. Pewne jest to, iż w budynkach wykonywanych do niedawna wentylacja grawitacyjna poprzez komin stanowiła o sporych stratach ciepła w budynku, co zresztą zostało potraktowane w wielu opracowaniach jako argument do wprowadzenia i promowania wentylacji mechanicznej. Jednak należy pamiętać, iż i ta wentylacja ma swoje wady. Odcinki przewodów wymagają częstej konserwacji - a szczególnie w pomieszczeniach użytkowanych przez osoby cierpiące na alergię czy choroby układu oddechowego. Wymiana filtrów w odcinku filtracyjnym to jeszcze nie wszystko. Im bardziej zaawansowana i skomplikowana czy rozbudowana wentylacja mechaniczna tym konserwacja powinna być przeprowadzana częściej i dokładniej. Swoją drogą o ile nie mamy do czynienia z koniecznością projektowania domu pasywnego a myślimy o domu energooszczędnym warto moim zdaniem rozważyć i też wentylację grawitacyjną - oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków.
Zawsze kiedy czytam wszelkiego rodzaju dyskusje na ten temat i dyskutanci używają argumentów, że dom ma być szczelny z wentylacją mechaniczną ... zastanawiam się czy nie przesadzamy.

Osobiście bardziej przekonuje mnie kompromis nawiązujący nieco choćby do zdrowego budownictwa naturalnego, wykonywanego bez stosowania folii i styropianu. Znajduję tu uzasadnienie tym bardziej dlatego, że dziś posiadamy już dostęp do nowoczesnych materiałów ekologicznych, które z pewnością są dużo lepiej akceptowane przez organizm ludzki, a jednocześnie są na tyle zaawansowane, że spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego i wysoce energooszczędnego.

Co to jest dom pasywny ?
Budynki pasywne są niejako najwyższą generacją budynków energooszczędnych. To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącą maksimum 15 kWh/m2/rok i mniej, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 na rok. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje kilkaset złotych. Są również i definicje takie, gdzie mówi się, iż budynek pasywny produkuje energię i jest w tym zakresie samowystarczalny. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Tu jednak bez zaawansowanej wentylacji mechanicznej już się nie obędzie, a i istotne jest skupienie się na wszystkich warstwach każdej przegrody. Istotne znaczenie ma sposób i izolacja wykonania fundamentu, ścian oraz dachu. Bardzo istotną kwestią jest usytuowanie budynku do stron świata. Nie mniej istotną rolę odgrywają używane stosowane w projekcie materiały, których jest już coraz więcej.

W zależności od procesu projektowego, wiedzy projektantów, stosowanych materiałów możemy dziś dostosowywać budżet do oczekiwań. Nie jest wcale prawdą, że dom energooszczędny jest drogi w realizacji.Co innego "dom pasywny".

Mimo różnych opinii moje doświadczenie podpowiada mi dziś, że optymalnym opłacalnym wyborem na dziś dzień jest budowanie domu energooszczędnego. Czas na ekonomiczne uzasadnienie wyboru związanego z budową "domu pasywnego" jeszcze nie nadszedł. Czy nadejdzie? Być może ... W jakiej formule?

Oczywiście takie moje przemyślenia nie oznaczają, że zupełnie nie warto. Prekursorzy często byli doceniani, a projektowanie i budowanie domu pasywnego jest równie ciekawe jak projektowanie i budowanie domu energooszczędnego.

Link do opracowania, który obiecałem w tekście:
Z czego budować dom ?
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/2621


Adam Kleczewski

http://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/
https://www.facebook.com/KleczewskiAdam
Inwestor Zastępczy - https://www.facebook.com/pages/Dom-Media-Projekt/487639451258241
Moje inspiracje ... Adam Kleczewski
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6298

----
Ale właściwie dlaczego Inwestor Zastępczy - Construction Managment ...? Czy będzie taniej ? ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6918
Warunki Techniczne Wykonywania i odbioru robót. Drewniane budownictwo szkieletowe. Recenzja.
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7193
Z czego budować dom ?
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/2621
Zamieszkaj w domu ... dużo taniej niż w wynajmowanym mieszkaniu ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7559
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 15 Wrz 2015, 16:43
Zaprojektuj i zbuduj - co to za formuła?

(domy, budynki usługowe, pawilony, hale)

Słuchamy jakie oczekiwania ma Inwestor. Powstają pierwsze rysunki i wreszcie koncepcja do indywidualnego projektu. Doradzamy w doborze technologii i materiałów. Rozmawiamy o budżecie i budujemy harmonogramy. Czas na ofertę cenową z opcjami i wariantami, uwzględniającą koszt projektu zgodny z powstałą koncepcją jak i samą realizację.Jest umowa :). Projektujemy, odwiedzamy urzędy, załatwiamy formalności. Od początku angażujemy we wszystkie sprawy szefa kontraktu, architekta, konstruktora, projektantów branżowych, kierownika budowy,inspektora nadzoru, geodetę, geologa (...) Zespół fachowców dba o każdy szczegół inwestycji już na etapie przygotowań budowy.Ruszamy z zadaniem na placu budowy.Realizujemy kolejne etapy. Na koniec inwestycji zapewniamy zajęcie się wszelkimi formalnościami.
A może trzeba coś więcej? :)
- współpracujemy z instytucjami finansowymi
- zajmujemy się doradztwem przy zakupie działki
- zajmujemy się wsparciem sprzedaży nieruchomości i lokali
- zajmujemy się pozyskaniem najemców
- pełnimy rolę inwestora zastępczego
Zapraszamy do współpracy.

Dbamy o to by nasza oferta zawsze była konkurencyjna.
Budżet - Porady - Koncepcja - Projekt - Remonty - Adaptacje - Budowy od A do Z - Formalności ... z tą ofertą wreszcie w domu :)
Pozostaje sprawdzić pytając o ofertę -

https://www.facebook.com/pages/Dom-Media-Projekt/487639451258241
https://www.DomMediaProjekt.pl

Kontakt: biuro@DomMediaProjekt.pl tel. +48.22.244.58.07 lub 696.578.147

Zapraszam do współpracy Adam Kleczewski
https://www.facebook.com/KleczewskiAdam
http://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/
I moje inspiracje - http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/6298
Zamieszkaj w domu ... dużo taniej niż w wynajmowanym mieszkaniu ...
http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/7559
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 1 Sty 2016, 18:13
Dzień dobry.

Wiele się nie zmienia. Średnia cena realizacji budowy domu dla stanu deweloperskiego to 2500 zł za m2 w technologiach tradycyjnych. Mamy w ofercie technologie gdzie cena nie przekracza 1800 zł za m2 - jednak to bardziej oferta dla realizacji budynków socjalnych, biurowych czy usługowych. Zdecydowanie najtańsza jest budowa domu w lekkiej technologii szkieletowej - oto przykłady cen: https://www.facebook.com/Domdlakazdego/photos/a.1431947693768595.1073741826.1431930607103637/1497354767227887/?type=3&theater;

Więcej informacji: https://www.facebook.com/Dom-Media-Projekt-487639451258241/

Pozdrawiam Adam Kleczewski
a.kleczewski@dommediaprojekt.pl

____
R e k l a m a

Tanie budynki kontenerowe - obiekty mieszkalne,obiekty biurowe,obiekty usługowe:
https://www.facebook.com/KJAWohncontainer/
Kopalnia marmuru, granitu i wapieni. Ceny hurtowe od producenta:
https://www.facebook.com/GalraoPL/
Dom dla każdego:
https://www.facebook.com/Domdlakazdego/
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 11 Mar 2016, 09:18
Oczywiście to co napisałem na wstępie to definicje w większości ogólne i promowane.
karolina.paleczny
Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 1
Dodano: 14 Kwi 2016, 10:09
A ja mam pytanie odnośnie dofinansowania do energooszczędności. Czytałam artykuł http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3961,jak-otrzymac-dofinansowanie-do-budowy-domu-energooszczednego?p=1 i teraz tak, czy istnieje jakiś sposób obejścia tego, że o dofinansowanie można się starać tylko podczas zaciagania kredytu? Budujemy z mężem dom za gotówkę i troszkę bez sensu by było, gdybyśmy brali kredyt specjalnie dla dofinansowania. I druga sprawa; w artykule piszą o rekuperatorach i centralnym ogrzewaniu, czy do energooszczędności liczą sie na przykład kolektory słoneczne?
marzena.dybas
Dołączył: 14 Mar 2016
Posty: 33
Dodano: 6 Cze 2016, 06:27
Polecam projekty domów, garaży, altan, pomieszczeń magazynowych jak i wiat znajdujące się na stronie http://www.domyigaraze.pl/. Ceny korzystne, wysyłka oraz dziennik budowy dostałam za darmo! Bardzo miła obsługa, szybka wysyłka i co najważniejsze domek po zakończeniu budowy wyszedł bardzo tanio!!! Polecam :)
adam.cegielski2
Dołączył: 21 Lis 2016
Posty: 13
Dodano: 25 Sty 2018, 13:16
A czy ktoś z Was korzystał z projektów firmy http://www.mytkowski.pl/budowa-domow/projekty/ Bardzo mi się podoba to jak wyglądają oraz fakt łatwego wprowadzania modyfikacji.
vega195
Dołączył: 26 Lis 2016
Posty: 95
Dodano: 30 Mar 2018, 21:38
Domy energooszczędne powinny być wyposażone w wydajny system wentylacji mechanicznej z wysokim odzyskiem ciepła. Wysoką sprawność w odzysku ciepła mają urządzenia od WANAS http://www.wanas.pl, warto się im przyjrzeć - niewątpliwy plus to także bogate sterowanie.
grzegorz.nowak2345
Dołączył: 9 Mar 2018
Posty: 32
Dodano: 19 Kwi 2018, 09:22
Myślę, że na energooszczędność domu w dużej mierze wpływają okna, bo to przez nie przenika do otoczenia nawet 25% energii. Stolarka słabej jakości po kilku latach staje się nieszczelna, co powoduje ucieczkę ciepła , więc trzeba bardziej dogrzewać mieszkanie w zimie. Ja sam do swojego nowego domu wstawiłem siedmiokomorowe okna PVC marki Schuco, które zamawiałem od firmy Mark-Bud spod Warszawy, badania termowizyjne pokazały, że bardzo dobrze trzymają ciepło nawet przy dużych mrozach.
e-rzecznik.knauf_therm
Dołączył: 10 Lip 2014
Posty: 148
Dodano: 22 Maj 2018, 13:48
Energooszczędna stolarka jest jak najbardziej ważna, ale oprócz ciepłego okna należy zadbać także o jego prawidłowy, ciepły montaż. Na stronie Knauf Industries można znaleźć schemat takiego rozwiązania: http://www.knauf-industries.pl/files/products_files/pl_384_20140218_160859.pdf