header.jpg
          

Czy to ma być dobra propozycja ... na kryzys?

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 635
Dodano: 28 Sie 2013, 06:39
Artykuł ze strony OPEN FINANCE.

Powstaje pierwszy ekologiczny dom z dopłatą

W Zachodniopomorskim ruszyła budowa pierwszego domu energooszczędnego z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszego kredytu z dofinansowaniem udzielił BOŚ, na następne liczą banki spółdzielcze: BPS oraz SGB. Propozycje czterech kolejnych banków współpracujących z NFOŚiGW pojawią się do końca roku.

Getin Noble Bank zapowiada, że kredyty z dopłatami na proekologiczne nieruchomości uruchomi przed październikiem, a BZ WBK, DB PBC i Nordea najpóźniej w czwartym kwartale. Banki szacują, że kredyty z dopłatami Funduszu, których udzielanie zaplanowane jest do końca 2018 r. będą warte około 2,5 mld zł. Stanowi to ok. 7 proc. rocznej sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Wywołana dopłatami akcja kredytowa na budownictwo energooszczędnego nie wstrząśnie rynkiem, ale już rozbudziła spore zainteresowanie potencjalnych klientów. Od dopytujących o szczegóły pracownicy BOŚ odbierają tygodniowo już ok. 50 telefonów. Zarówno do BOŚ jaki BPS i SGB zgłaszają się jednak głównie osoby, które już postawiły dom, lub są w trakcie budowy i chcą zmodyfikować budynek, tak aby uzyskać dofinansowanie. Niestety nie jest to możliwe. Aby otrzymać dopłatę NFOŚiGW już na etapie projektu konieczna jest konsultacja ze wskazanym przez Fundusz i banki ekspertem. Przy czym nie wystarczy, że projekt zapewni energooszczędność budynku, ale musi też spełniać wyznaczone przez NFOŚiGW wymagania. I tu pojawiają się pierwsze zastrzeżenia. Zdaniem Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Fundusz niepotrzebnie poza celem w postaci niskiego zużycia energii, precyzyjnie wskazał też sposób w jaki do tego celu należy dojść. – Na polskim rynku są firmy, które świetnie radzą sobie z inwestycjami energooszczędnymi, ale wiele z nich stosuje nieco inne metody i niż te opisane w programie dopłat – dodaje Konrad Płochocki. Dyrektor PZFD jest przekonany, że nadmierna szczegółowość, to spora wada z punktu widzenia firm budowlanych jak i klientów. Wynikający z tego kłopot pojawia się już na etapie projektu, bo nie będzie to mógł być wyłącznie projekt domu energooszczędnego o wymaganych parametrach energetycznych, lecz dokument uwzględniający narzucony system budowy. Fundusz tłumaczy, że zaproponował sprawdzone rozwiązania tak, aby klientom oszczędzić ewentualnych rozczarowań i nie otrzymania dopłaty.

Najczęściej klienci będą sięgać po 30 tys. zł

A o co w ogóle toczy się batalia? Zgodnie z planami NFOŚiGW:


Dla budynków jednorodzinnych, energooszczędnych ze zużyciem energii nie większym niż 40 kWh/m2 w ciągu roku, w grę wchodzi otrzymanie 30 tys. zł, a dla domów pasywnych ze zużyciem energii nie większym niż 15 kWh/ m.kw. w ciągu roku - 50 tys. zł. Warunek to zaciągnięcie kredytu co najmniej w wysokości dopłaty i zakończenie budowy w ciągu maksymalnie trzech lat od podpisania umowy kredytowej. Dotacje nie zależą od wielkości, ani kosztu domu, czy mieszkania;
Dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych będzie to w zależności od standardu odpowiednio 11 lub 16 tys. zł.


Inwestycji ekologicznych w mieszkania, praktycznie prawie nie ma, o budowa domu pasywnego to z kolei bardzo ambitne przedsięwzięcie, stąd oczekiwania, że klienci najczęściej będą decydować się na budowę domu ze zużyciem energii niższym niż 40kWh/m.kw. rocznie. I tym samym sięgać po 30 tys. zł i inwestować w budynek o zużyciu energii 2-3 krotnie niższym niż dom tradycyjny.

Po opłaceniu podatku i ekspertów pozostanie 17-21 tys. zł
Otwarte pozostaje pytanie czy warto się dostosowywać do wymogów NFOŚiGW, aby uzyskać dofinansowanie. Korzystający z dotacji muszą się bowiem liczyć z opodatkowaniem otrzymanych pieniędzy, a także dwukrotną opłatą dla ekspertów - weryfikatorów od 0,5 do 2 tys. zł za każdą opinię. Wejście w najwyższą skalę opodatkowania wraz z opłatami weryfikatorów sprawi, że najpopularniejsza dopłata na 30 tys. zł - stopnieje o ok. 13 tys. zł, przy niższych stawkach PIT (18 proc.) czy CIT (liniowa 19 proc.) będzie to razem z weryfikacją ok. 9 tys. zł mniej.

Jak tak pomniejszone dopłaty przekładają się na koszty kredytu? Dla kredytu bez dopłaty na 600 tys. zł, zaciąganego na 30 lat, z marżą 1,8 proc. przy niskiej obecnie stawce WIBOR 3M 2,69 proc. rata kredytu wyniesie blisko 3037 zł. Jeśli klient otrzyma 17 tys. zł dopłaty i pożyczy w banku 583 tys. zł, jego miesięczne obciążenie wyniesie 2951 zł, a przy dopłacie w wysokości 21 tys. zł – 2930 zł. O Ile oczywiście uda się dofinansowanie uzyskać. BOŚ na wszelki wypadek liczy klientom zdolność kredytową na kwotę bez dopłaty.

Na pocieszenie można dodać, że poza dopłatą, motywacją do poniesienia większego wysiłku mogą okazać się korzystniejsze warunki kredytowe. Np. BOŚ deklaruje, że udziela kredytów z nieco niższą marżą niż standardowe kredyty mieszkaniowe. Klient może tu liczyć na marżę w granicach 1,7-2,2 p.p., kredyty mogą być udzielone na pełną wartość nieruchomości i okres do 50 lat. Ale czy dopłata i niższa marża pomogą, jeśli trzeba będzie pożyczyć znacznie więcej niż na standardową inwestycję?

Nie da się ukryć, że koszty budownictwa ekologicznego wciąż budzą obawy. I w ich rozwianiu bynajmniej nie pomagają rozbieżności ekspertów, gdy część twierdzi, że jest to najwyżej kilka procent droższe przedsięwzięcie niż budowa tradycyjna, inni uważają, że może to być i 30 proc. więcej. Zdaniem przedstawicieli NFOŚiGW można założyć, że dom ze zużyciem energii nie większym niż 40 kWh/m2. w ciągu roku będzie droższy w budowie o ok. 10 proc., a dom pasywny o ok. 20 proc. Fundusz zaznacza też, że nie ma ambicji, aby oferowane przez niego dofinansowanie pokryło całkowicie dodatkowe wydatki. Korzyścią mają być jednak dużo niższe rachunki za eksploatację, a także większa konkurencyjność takiej nieruchomości w momencie sprzedaży.

Program NFOŚiGW zaplanowany na lata 2013-2018, przewiduje łączne dopłaty w wysokości 300 mln zł. Fundusz zakłada, że dofinansuje około kilkunastu tysięcy inwestycji. Wysyp kredytów z dopłatą za proekologiczne podejście inwestorów powinien nastąpić już w przyszłym roku.

Halina Kochalska, Open Finance

Czy to ma być dobra propozycja ?
Pamiętacie Państwo propozycję "rodzina na swoim"?
Jak to porównywać?
tomasz.nowaczynski
Dołączył: 9 Maj 2014
Posty: 28
Dodano: 19 Lis 2014, 13:10
Słyszałem o budowie tego domu i według mnie to dobrze, że w naszym kraju rozpoczynają się tego typu inwestycje. Zwłaszcza, że w przypadku budowy pasywnych i energooszczędnych budynków możemy liczyć na dofinansowanie - tak jak wspomniane jest w powyższym artykule. Z tego co wiem, to w latach 2014-2018 dopłaty te udzielane będą w wysokości 50 tysięcy złotych (w przypadku dofinansowania domu pasywnego) oraz 30 tysięcy złotych (dla budowy domu energooszczędnego). Źródło: http://domy.procyon.com.pl/dotacja-na-budowe-domu-pasywnego.
piotr.w
Dołączył: 9 Sie 2013
Posty: 485
Dodano: 4 Paź 2016, 13:55
Sądzę, że powinniście zajrzeć sobie również na http://konto-w-banku.pl/konto-godne-polecenia-banku-bzwbk-opinie-warto/ . Bardzo dobry portal bankowy, na którym można znaleźć porady specjalistów i opinie użytkowników o kontach bankowych. Sprawdźcie.
mariusz.jagielski
Dołączył: 9 Lis 2013
Posty: 146
Dodano: 15 Lis 2017, 13:56
Na kryzys to żadna inwestycja nie jest dobra, co najwyżej lokata kapitału.
natalia.nykiel
Dołączył: 10 Wrz 2017
Posty: 129
Dodano: 9 Sty 2018, 14:26
Moim zdaniem, jest to dobra propozycja w ogóle, nie tylko na kryzys. Zobaczmy dla przykładu na naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech takie domy buduje się od dłuższego czasu, więc mieszkańcy dużo oszczędzają, nie tracąc takich ilości pieniędzy, jak my Polacy. Kolejna sprawa, jak poszukamy według hasła domy pasywne producent, znajdziemy naprawdę dużo firm, które specjalizują się w takim budownictwie. Przykładem może być na przykład firma http://www.tadeks.pl/technologia/technologia-energooszczedna . Jeśli się wczytamy, okaże się, że to dobra inwestycja, przyszłościowa, jednakowoż jednorazowo kosztowniejsza, niż zwykły dom.
jerzy.beka
Dołączył: 19 Lut 2018
Posty: 2
Dodano: 19 Lut 2018, 19:21
Wiele informacji na temat kwestii finansowych dostępnych jest także tutaj: https://www.wybieraj.com.pl/
e-rzecznik.knauf_therm
Dołączył: 10 Lip 2014
Posty: 178
Dodano: 14 Mar 2018, 08:37
Oszczędzanie na rachunkach za energię to jedyna rozsądna droga, powinniśmy patrzeć na inwestycję w dom energooszczędny w długiej perspektywie. Już niebawem wszyscy będą musieli tak budować, bo wymuszają to nowe warunki techniczne. Nie ma jednak potrzeby budowania domu pasywnego, wystarczy jeśli będzie miał bardzo dobrze termo izolowane ściany, a do ogrzewania wykorzystywał przynajmniej częściowo energię odnawialną w postaci np. kolektorów słonecznych czy pompy ciepła.
agnieszka.chylinska2
Dołączył: 15 Cze 2018
Posty: 5
Dodano: 26 Cze 2018, 10:01
Zgadzam się całkowicie z moim poprzednikiem. Nic dodać oraz nic ująć z jego wypowiedzi...
mariusz.mi
Dołączył: 18 Wrz 2016
Posty: 293
Dodano: 1 Sie 2018, 10:49
Ja nie wiem bo wszystko zależy jak przyjmie to rynek :)
strike10.strike10
Dołączył: 27 Sie 2018
Posty: 5
Dodano: 28 Sie 2018, 16:20
A może warto doradzić się w tym temacie jakiegoś speca z tej dziedziny? Sądzę, że to będzie najlepsze możliwe rozwiązanie.