header.jpg
          

Remont i akustyka stropu drewnianego

Dom Media Projekt
Dołączył: 29 Maj 2012
Posty: 99
Dodano: 15 Cze 2012, 14:39
Dzień, w którym kupiliśmy lub dostaliśmy w spadku mieszkanie w „starym budownictwie”, bywa jednym z szczęśliwszych w życiu. Mieszkania takie charakteryzują się dużą powierzchnią użytkową, znaczną kubaturą i prawie nieograniczonymi możliwościami przeróbek. Niestety, oglądając dokładniej pomieszczenia odkrywamy, że trzeba będzie wymienić okna, instalacje, ułożyć nowe kafelki, naprawić tynki i podłogi.O ile większość tych prac nie stanowi znacznego problemu, o tyle konieczność ingerencji w podłogę budzi nasz niepokój odnośnie stanu drewnianych belek stropowych i rodzi pytanie, co zrobić z ugięciem podłogi w środku pokoju.
Na szczęście, najczęściej nasze obawy są przedwczesne. Jeżeli w przeszłości mieszkanie nie było wielokrotnie zalewane wodą, to belki stropowe są na ogół „zdrowe”, i takie pozostaną przez następne dziesiątki a może setki lat. Drewno w starym stropie pochodzi z drzew, z których rzadko kiedy pozyskiwano żywicę. Przecięcie starej deski podłogowej bądź przestruganie fragmentu belki stropowej powoduje, że w powietrzu wyczuwa się zapach lasu. Szkoda, że jest on tak rzadko obecny we współczesnych tartakach. Niestety, obecnie większość przerabianego drewna jest w znacznym stopniu pozbawiona żywicy - naturalnego środka ochrony przed szkodnikami.
A więc belki w naszym starym stropie są najprawdopodobniej „zdrowe”, jednakże strop na skutek wieloletniego użytkowania jest zazwyczaj ugięty. Ugięcia stropów w pomieszczeniu o szerokości 5,5 m dochodzą nawet do 6 cm. Jak sobie z tym poradzić ?
Jest bardzo prosty sposób. Należy usunąć ciężki materiał zalegający w stropie, czyli tzw. polepę, i w to miejsce ułożyć lżejszy materiał (ale nie za lekki). Zbyt lekki materiał w stropie nie zapewni nam właściwej izolacyjności akustycznej. Optymalnym materiałem na wymianę jest keramzyt. To lekkie, ceramiczne, porowate kruszywo jest w stanie stworzyć odpowiednią barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto pomoże skutecznie wypoziomować strop, czyli zniwelować efekt ugięcia. Dodatkowo na podsypce z odpowiedniego keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, np.: wykładzinę, panele, płytki ceramiczne.
Badając akustykę stropów drewnianych opracowano rozwiązanie, które pozwala na odciążenie stropu, wyrównanie jego płaszczyzny i uzyskanie izolacyjności akustycznej przewyższającej o około 20% wymagania normowe. (Patrz tabela)
Poniżej prezentujemy „krok po kroku” jak wykonać remont stropu drewnianego.


1. warstwy starego stropu usuwamy aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem

na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności

układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L przy większych grubościach

wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm

z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm

układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu

wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.

od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną…

… następnie ruszt metalowy …

… i wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)

Każda z warstw przedstawionego rozwiązania spełnia określone funkcje:
* płyta podłogowa suchego jastrychu to podłoże nośne pod posadzki i pierwszy z ciężkich elementów masy stropu izolujący od dźwięków powietrznych oraz dodatkowo zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem się ognia;
* Leca® KERAMZYT podsypkowy to element, który:
– poziomuje ugięty strop,
– jako jeden z najcięższych keramzytów (ciężar nasypowy ~500 kg/m3) wprowadza dodatkową masę (przeciw dźwiękom powietrznym),
– jako materiał sypki (nie sztywny) tworzy izolację tłumiącą dźwięki uderzeniowe,
– izoluje przeciwogniowo;
* szpryc cementowy rozgranicza dwa rodzaje keramzytu i przeciwdziała ich mieszaniu się;
* Leca® KERAMZYT izolacyjny M (średnioziarnisty) lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L (gruboziarnisty) to lekki keramzyt (o ciężarze nasypowym ok. 300 kg/m3) o porowatej strukturze tłumiącej dźwięki powietrzne;
* membrana paroprzepuszczalna lub papier woskowany zapobiega przesypywaniu się kruszywa pomiędzy deskami ślepego pułapu;
* wełna mineralna to materiał tłumiący dźwięki powietrzne i izolujący przeciwogniowo;
* dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej to materiał zwiększający masę stropu, izolujący od dźwięków powietrznych oraz zabezpieczający przeciwogniowo strop od spodu.

Wyniki badania izolacyjności akustycznej tak wykonanego stropu przedstawiono w tabeli.

Suche kruszywo Leca® KERAMZYT dostarczane jest w workach 55 l i big-bagach z dodatkowym szczelnym foliowym wkładem w środku.

Więcej informacji na http://www.netweber.pl


Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
marka Weber Leca® – Zakład Produkcji Keramzytu
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: (58) 535 25 95
infolinia: 801 620 000
e-mail: kontakt.weber@saint-gobain.com
http://www.netweber.pl
piotr.w
Dołączył: 9 Sie 2013
Posty: 485
Dodano: 17 Cze 2014, 11:55
Płytki ceramiczne wyglądają bardzo dobrze, polecam wam firmę Opoczno. Bardzo dobry producent płytek ceramicznych. Tutaj znajdziecie realizacje - http://www.opoczno.eu/aranzacje/afilter/__pl__aranzacje__filter__0/ .
tadeusz.gontarski
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 2
Dodano: 28 Lis 2014, 10:05
Nie zawsze nowe okna to lepsze okna. Czasem warto odnowić stare i cieszyć się oryginalnym wystrojem domu.
felix.bon
Dołączył: 7 Paź 2015
Posty: 18
Dodano: 16 Paź 2015, 11:18
To już jest dość poważna sprawa. DO takich rzeczy naprawdę trzeba się dobrze przygotować. Z tego co wiem, to tu http://dmtrade.pl/index.html dostaniesz mierniki marki Peaktech, a one już są naprawde konkretne.
radek_.jonkisz
Dołączył: 5 Maj 2014
Posty: 148
Dodano: 10 Lis 2015, 10:31
Co do okien, to jeśli szukacie sprawdzonych i dobrych namiarów warto sobie sprawdzić firmę Budvar Centrum http://www.budvarcentrum.eu/
Ich realizacje zapierają dech w piersiach i są na miarę XXI wieku!
franciszek.kowalski
Dołączył: 10 Lis 2015
Posty: 10
Dodano: 10 Lis 2015, 11:33
Jeżeli będziesz remontował także dach z zewnątrz pomyśl o odpowiednim sprzęcie i zabezpieczeniu. Urządzenia takie jak balanser zdecydowanie ułatwią pracę na wysokości!
uciechowski
Dołączył: 7 Maj 2015
Posty: 5
Dodano: 2 Lut 2016, 10:16
do wykonywania stropu polecam pustaki szalunkowe i belki TERIVA i do nabycia w firmie Uciechowski.
marisuz.kowal
Dołączył: 8 Lut 2016
Posty: 1
Dodano: 8 Lut 2016, 09:26
Dobrze to przemyśl, wymiana okien to duży koszt..


Nakrętki
johnas93.johnas93
Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 2
Dodano: 23 Paź 2016, 20:10
To zależy... kolega na pewno musiał to przemyśleć, ale też koszt wymiany okien nie jest zawsze taki duży.
karina.kowalik
Dołączył: 23 Wrz 2015
Posty: 135
Dodano: 30 Kwi 2017, 22:38
Jeśli chodzi o akustykę, to tutaj http://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/ jest ciekawy poradnik. Myślę, że warto rzucić okiem i przeanalizować wszystko - dopóki jesteśmy na etapie budowy. Zła akustyka pomieszczeń może być prawdziwym koszmarem.