header.jpg

A propos keramzytu użytego jako podbudowa do płyty fundamentowej

olgierd_.kuzia
Dodano: 10 Cze 2013, 17:49
Może mi ktoś podpowie. Kupiłem dla syna działkę okazyjnie tanio w podmokłym terenie, raptem 50 m od rzeki. Teren sam w sobie jest podmokły a dodatkowo wiosną przy roztopach schodzi woda z wału, do którego mamy z 30 metrów. Dostałem propozycję zbudowania domu letniskowego na płycie fundamentowej, która ma być wylana na wykonanym nasypie. Architekt ma wykonawce, który takie rozwiązanie zaproponował. Nasyp w części już pod samą płytą ma być wykonany z zagęszczonego keramzytu. Całość wychodzi sporo taniej niż palowanie. Podobno keramzyt pod płytą fundamentową ma działać ja drenaż w razie wyższego poziomu wody, a jednocześnie ma stanowić stabilne podłoże pod płytę. Interesuje mnie czy ktoś gdzieś takie rozwiązanie stosował. Wykonawca pokazał mi jedną taką realizację i wszystko ok, tyle, że nie bardzo tam było widać problem z wodą. Mam wątpliwości, czy jeżeli będzie odwilż i pod płytą pójdzie woda w warstwie keramzytu to czy jak w nocy przymarznie to czy nie wysadzi płyty. Czytałem w starym Muratorze kiedyś o takim przypadku, ale to było dawno i nie mam tego numeru. Pytałem dwóch kierowników budowy co o tym myślą i jak zaczęli dywagować to nic z tego nie wynikło. Proszę o pomoc i opinie.