header.jpg
          

Czy budować nowy dom...? Czy remontować stary...? Wszystkie za i przeciw... .

Bob Budowniczy
Dołączył: 15 Cze 2012
Posty: 6
Dodano: 15 Cze 2012, 10:44
Jak wiele przemawia za budową nowego domu, a nie remontem starego wiedzą tylko ci którzy zdecydowali się na taki krok.Byłem świadkiem paru prób reanimacji starego domu a w jednym przypadku zakończyło się to jednak całkowitym rozebraniem starego... może inaczej...sam się rozpadł.Kupując działkę na której stoi dom do remontu, nigdy nie wiemy tak naprawdę w jakim on jest stanie i potrzeba oględzin dobrego fachowca,który oceni jego stan na chwilę obecną.W większości przypadków remont starego domu jest bardziej kosztowny jak wybudowanie od podstaw nowego domu. Wielu wydaje się że wygląd domu dużo nam powie o jego stanie rzeczywistym... . Nie do końca jest to prawda, bo kiedy zaczniemy remont okazuje się że wszystko nam się sypie, a z zewnątrz wydawało się takie zdrowe i dotyczy to w takim samym stopniu murów, ścianek działowych jak i stropów.Często wymieniając już instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną okazuje się że musimy rozebrać czasami całe ściany... to tak jak ze zdrapywaniem starej farby,chcemy ją usunąć na małym kawałku gdzie odchodzi od tynku, a się okazuje że szpachelką zdejmujemy ją z bardzo dużej powierzchni... . Tak więc decydując się na remont starego domu musimy się liczyć z wieloma niespodziankami i najlepiej żeby była to niespodzianka w postaci skarbu ukrytego w ścianie lub starym piecu kaflowym...:) Inne niespodzianki raczej do przyjemnych nie należą szczególnie pod względem finansowym... . Zastanówmy się więc dziesięć razy i zróbmy raz a dobrze aby za chwilę nie remontować remontowanego.
marek.projektant
Dołączył: 28 Sty 2013
Posty: 2
Dodano: 28 Lut 2013, 14:58
Witam,

Oczywiście, że bardziej opłaca się wybudować nowy dom, chyba że stary prezentuje sobą dużą wartość architektoniczną czy sentymentalną. Z własnego doświadczania wiem, że stare budynki kryją w sobie wiele niemiłych niespodzianek, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pojawiają się dodatkowe koszty, których nie planowaliśmy i często wychodzi tak, że cały remont jest droższy niż postawienie nowego domu od podstaw. Wyburzenie starego domu nie jest drogie i trwa naprawdę krótko. Jeśli ktoś szuka projektu do wybudowania domu od podstaw to polecam http://www.kbprojekt.pl znajdą tam Państwo bardzo bogatą ofertę gotowych projektów. Ja sam budowałem na podstawie projektu Ochojec http://www.kbprojekt.pl/projekt/131/ochojec
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 1265
Dodano: 4 Mar 2013, 20:51
Co przemawia ZA budową domu w technologii PERFEKKO SYSTEM ? Kliknij w ten tekst - i poznaj argumenty których nie posiadają inne technologie.
Dzień Dobry Panowie, ... ciekawy temat.(Mnie nasuwają się skojarzenia - ... czy lepiej nosić buty do szewca czy kupować nowe? ... lub - ... czy lepiej łatać spodnie czy kupić nowy szykowny garnitur z nowej kolekcji?).

Wybór odpowiedzi w dobie kryzysu nie jest taki oczywisty - a przynajmniej nie dla większości. Zarówno by budować czy remontować trzeba mieć odpowiednie zaplecze finansowe.Pytanie co chce się osiągnąć i jaki standard jest pożądany, albo jakie ma się możliwości potrzeby i oczekiwania.

Podobnie z samym projektem, technologią,instalacjami, wykończeniem - są inwestorzy kupujący projekt typowy za kilkaset złotych, którzy starają się zbudować dom jak najtańszym kosztem, ale i są inwestorzy którzy chcą zrealizować inwestycję na podstawie projektu indywidualnego w indywidualny sposób ... np. dom o wyjątkowym design. To trochę tak jakby ktoś jeden wyremontował starego Fiata 125 p, ktoś inny kupił nowego Fiata 500 a ktoś jeszcze inny kupił nowe Volvo. Taka jednak świadomość nie jest jeszcze zbyt popularna w przypadku budowania domu. Z rozróżnianiem jakości aut idzie nam znacznie lepiej :-).

Biorąc jednak pod uwagę odpowiedź na skróty - tak zgadzam się, o wiele warto budować nowe. A już najlepiej tak budować nowe by jak najdłużej nie remontować. To oczywiście tylko moja skromna opinia.


Pozdrawiam,
Adam Kleczewski

W przypadku kiedy będzie trzeba doradzić w uzasadnionym wyborze zapraszam do kontaktu poprzez http://www.DomMediaProjekt.pl


Dom czy mieszkanie? http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/1958
maciek.jankowski
Dołączył: 21 Maj 2013
Posty: 10
Dodano: 21 Maj 2013, 04:39
Hej:) ja zawsze szukam ofert na tej stronie: http://nieruchomosci-maserbud.pl/, ale moze polecicie cos lepszego - szukam mieszkania :)
matylda21.hanczak
Dołączył: 24 Maj 2013
Posty: 38
Dodano: 24 Maj 2013, 14:15
A ja mam dylemat czy budować czy kupić od dewelopera... Spędza mi to sen z powiek dosłownie. Tak przy okazji - słyszeliście coś może o szczecińskiej firmie Idea Inwest? Rozważam zakup mieszkania właśnie od nich, ponoć mają tanie mieszkanka o małym metrażu, ale zaaranżowane tak, że jest i przestrzeń i komfort... Będę wdzięczna za wszelkie info na temat tego dewelopera.
piotr.brodnicki
Dołączył: 18 Paź 2013
Posty: 5
Dodano: 18 Paź 2013, 14:28
Koszty remontu mogą być często dużo wyższe, niż budowy nowego.
Zachęcam do lektury, ciekawy materiał
www.abcbudownictwo.pl
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 90
Dodano: 18 Paź 2013, 17:04
[quote author= date=24 May 2013, 14:15]A ja mam dylemat czy budować czy kupić od dewelopera... Spędza mi to sen z powiek dosłownie. Tak przy okazji - słyszeliście coś może o szczecińskiej firmie Idea Inwest? Rozważam zakup mieszkania właśnie od nich, ponoć mają tanie mieszkanka o małym metrażu, ale zaaranżowane tak, że jest i przestrzeń i komfort... Będę wdzięczna za wszelkie info na temat tego dewelopera.[/quote]

od dewelopera kupujesz to co i z czego wybudował deweloper. budując samemu, budujesz to co Ty chcesz oraz z czego chcesz
www.abcbudownictwo.pl
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 90
Dodano: 18 Paź 2013, 17:07
[quote author= date=18 Oct 2013, 14:28]Koszty remontu mogą być często dużo wyższe, niż budowy nowego.
Zachęcam do lektury, ciekawy materiał[/quote]

przy remoncie generalnym nigdy nie jest się w stanie przewidzieć wszystkiego. Dużo wychodzi po odkryciu poszczególnych elementów i zawsze zostaje kwestia czy pula środków na na prace nieprzewidziane to 10, 20 czy 30%?
piotr.brodnicki
Dołączył: 18 Paź 2013
Posty: 5
Dodano: 20 Paź 2013, 08:49
Nikt Ci tego nie powie, 10% to absolutne minimum, które musisz uwzględnić, ale praktycznie zawsze coś wyjdzie - przegniła więźba dachowa, zardzewiałe rury, posadzka w tragicznym stanie i milion innych rzeczy. Osobiście wziąłbym margines min. 25%
kuba.chmiel
Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 9
Dodano: 22 Paź 2013, 09:38
Moj dziadek mawial, że stare to są dobre zegarki i wino, ale wszystko zależy od konkretenej sytuacji, budowa nowego domu dlugo trwa i tez pochlania kupe kasy..

Mini Czat