header.jpg
          

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

dorothy.xoco
Dołączył: 16 Paź 2015
Posty: 10
Dodano: 13 Sty 2016, 10:28
Z doświadczenia możemy powiedzieć, że warto zainwestować w rekuperator. Od 2 lat mieszkamy w wybudowanym przez nas domu. Zależało nam na wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań, aby w przyszłości zminimalizować koszty eksploatacji. Od początku największą zagadką były koszta ogrzewania domu, planowaliśmy powierzchnię 140 mkw., dwie kondygnacje. Konsultowaliśmy więc projekt instalacji i potencjalne koszta ogrzewania ze specjalistami. Zdecydowaliśmy się na rekuperator z tej firmy www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/rekuperatory/. Po 2 latach jesteśmy przekonani, że była to dobra decyzja. Nie mamy problemów z wentylacją, dom nie potrzebuje nagminnego wietrzenia, powietrze jest na bieżąco wymieniane przez rekuperator a rachunki za ogrzewanie gazowe mamy niższe niż sąsiedzi.
marta.tarkowska
Dołączył: 4 Lut 2016
Posty: 1
Dodano: 5 Lut 2016, 11:24
Na forach internetowych można się spotkać z różnymi opiniami na temat systemów rekuperacji. Podczas budowy domu zdecydowaliśmy się na rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Syn jest astmatykiem, po przeprowadzce z mieszkania w bloku do domu zauważyliśmy u niego poprawę, ma znacznie mniej ataków mimo krążących wówczas w sieci opinii, że żadne filtry w rekuperatorze nie mogą poprawić jakości powietrza. Cóż, najwyraźniej jednak mogą. Dla tych jeszcze nie przekonanych do rekuperatorów polecam lekturę artykułu o faktach i mitach pojawiających się na forach http://www.ogrzewanie.info.pl/artykuly,65406,1,Fakty_i_mity_o_rekuperacji__zobacz_o_czym_mowi_sie_na_forach.

Mam nadzieję, że pomoże Wam on w podjęciu decyzji.
jacek.kunik
Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 140
Dodano: 4 Kwi 2016, 20:57
Powiem tak - jeśli ktoś chce sporo zaoszczędzić, to powinien zainwestować w rekuperacje. Takie rozwiązanie przynosi ogromne oszczędności. Jeśli się zdecydujemy, to warto zerknąć sobie tutaj http://kupwentylacje.pl/rekuperatory-daikin. Oferta urządzeń jest naprawdę spora. Poza tym ceny są atrakcyjne.
magdalena.szymaniu
Dołączył: 7 Kwi 2016
Posty: 1
Dodano: 7 Kwi 2016, 11:52
Też czytałam, że rekuperatory są bardzo dobre. Ale teraz pytanie do tych, którzy mają porównanie, bo wentylacja grawitacyjna jest w bardzo złym swietle przedstawiana, a przecież dopóki rekuperatory nie stały się modne nikt ich nie instalował i wszyscy żyli, i teraz czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, ale najlepiej na własnym przykładzie, o co chodzi. Nie chodzi mi o czystą teorię, bo tej się naczytałam, tylko o własne doświadczenia.
malwina.sajkowska
Dołączył: 18 Kwi 2016
Posty: 1
Dodano: 18 Kwi 2016, 08:18
Wiem o czym mówisz, ja mam porównanie, u mojej mamy jest wentylacja grawitacyjna, która nie spełnia swoich funkcji, w domu jest wiecznie wilgoć, z jednego pomieszczenia uda się ją usunąć, pojawia się w drugim, poza tym, szczególnie zimą, trzeba codziennie ścierać wodę z szyb, bo inaczej parapety są zalane. Mój mąż jak się budowaliśmy postanowił zainwestować w wentylację mechaniczną i to był bardzo dobry pomysł. Nasz dom już ma kilka lat, a nie mamy żadnych problemów takich jak ma moja mama. Latem jej też chcemy zamontować rekuperator, żeby przestała się męczyć, już nie mówiąc o tym jak bardzo szkodliwa dla zdrowia jest pleśń. Dlatego masz rację - ludzie nie mieli rekuperatorów i żyli, ale to nie znaczy, że nie mieli problemów ;)

Jeśli jesteś zainteresowana tematem to polecam Ci artykuł na temat wad i zalet wentylacji mechanicznej, sama zobaczysz i zdecydujesz :) http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4015,wady-i-zalety-wentylacji-mechanicznej
pawel-lampka
Dołączył: 20 Maj 2016
Posty: 3
Dodano: 22 Maj 2016, 22:01
Rekuperacja to nic innego jak wentylacja powietrza z odzyskiwaniem ciepła, czyli inaczej mówiąc, jest to energooszczędny sposób na to, aby do naszych pomieszczeń mogło dostać się świeże powietrze, a te zużyte zostało usunięte razem ze wszelkimi zanieczyszczeniami, takimi jak np. kurz, dwutlenek węgla, czy nieprzyjemne zapachy. System rekuperacji daje nam pewność na odzyskanie energii lub ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu wytworzone już raz ciepło zostanie wykorzystane ponownie. Trochę to skomplikowane, ale jak się zrozumie, to już inaczej się na to patrzy.
Świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz przez specjalnie przygotowany otwór w budynku, a następnie przechodzi przez urządzenie zwane wymiennikiem ciepła rekuperatora i ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza, które jest usuwane. Następnie nawiewane jest do pomieszczeń w naszym domu, np. do salonu, sypialni, czy innego pokoju.
Szczegóły można znaleźć na ich stronie: www.ecotechnik.pl
kawula.kawusiowa
Dołączył: 7 Cze 2016
Posty: 1
Dodano: 7 Cze 2016, 14:25
Mi się wydaje, ze rekuperacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to powietrze jest tak bardzo zanieczyszczone :/ http://www.budownictwo.org/index.php?id=artykuly&id_a=68025&page=1
Mika38
Dołączył: 30 Lis 2013
Posty: 54
Dodano: 22 Cze 2016, 21:10
Rekuperacja, to świetne, ale przede wszystkim korzystne rozwiązanie. Tutaj http://sklep.kominki-vector.pl można zakupić odpowiednie urządzenia oraz akcesoria, a także elementy instalacji. Dla mnie jest to super sprawa. Ekologia, oszczędności oraz komfort użytkowania.
jan.dudek2
Dołączył: 29 Paź 2017
Posty: 1
Dodano: 31 Paź 2017, 08:21
Niby pomysł dobry ale jakoś jeszcze go NIGDY u nikogo nie widziałem, to jak to jest ?


____________
dobra i tania spawarka do światłowodów
adik.kowalski
Dołączył: 5 Mar 2015
Posty: 62
Dodano: 12 Lis 2017, 20:44
Ja również nie widzę wad tego rozwiązania - wentylacja z odzyskiem ciepła obniża rachunki za ogrzewanie, gdyż ciepło nie ucieka, a wraca. Jest wiele firm, które zajmują się doradztwem w tej kwestii i montażem. Jedną z nich jest chociażby http://geo-energia.pl/wentylacja.html.