header.jpg

Biznes i środowisko, jako zgodna para

Dom Media Projekt
Dodano: 17 Mar 2014, 11:27
Artykuł powstał dla www.polskieforumbudowlane.pl

Redaktor: Katarzyna Jaszczak kjaszczak@kpmarketing.pl

Biznes i środowisko, jako zgodna para.

Obecny rozwój technologii, produktów oraz usług o ograniczonym oddziaływaniu na otoczenie ma na celu zmienić panujące wzorce w konsumpcji i produkcji. Coraz większy wpływ na zrównoważony wzrost środowiska zaczynają wywierać produkty proekologiczne oraz wszelkie innowacje z nimi związane. Szczególnie da się to zauważyć w branży budowlanej, gdzie popularne staje się promowanie niskoenergetycznych budynków pasywnych. Zmierza to nawet w kierunku, w którym budynek sam będzie w stanie wytwarzać energię dla własnych potrzeb, a w przyszłości nawet produkować jej nadwyżkę do sprzedaży.

Pierwsze inicjatywy względem budynków pasywnych pojawiły się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Kiedy to w roku 1998 UE dofinansowała ten rodzaj budownictwa w ramach projektu THERME. Jego głównym założeniem było racjonalne zużycie energii w budownictwie oraz integracja energii odnawialnych.

Obecnie popularyzacja budownictwa pasywnego skupia się na przekonaniu branżowców, iż projektowanie budynków oraz ich realizacja z wykorzystaniem zasad budownictwa zrównoważonego nie jest związana ze znaczącą nadwyżką kosztów. Na podstawie prowadzonych obserwacji w Europie Zachodniej oszacowano w 2009r, iż pasywny typ budynku jest droższy zaledwie o około 5-7% , w Polsce te koszty dodatkowe szacuje się na poziomie 10-15%. Dzieje się tak, ponieważ mimo, iż tego rodzaju budynek wymaga większych nakładów na stolarkę okienną, docieplenie, itd., ale pojawiają się liczne oszczędności w systemie wznoszenia. W ciągu roku przeciętnie budynek pasywny jest w stanie zaoszczędzić około 230 zł/m2. Zysk natomiast już z samej eksploatacji jest ogromny:

redukcja odpadów o 70%, zużycie wody o 40%, zużycie energii 30-50%.

Budownictwo energooszczędne oparte jest na zasadzie droższe materiały, ale tańsza użytkowanie, w przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia. Dla przykładu budynki w Polsce do 1966r zużywają 240-350kWh.m2 na ogrzewanie rocznie, czyli 16-23 razy więcej niż domy pasywne.

Podsumowując mimo licznych korzyści płynących z budownictwa energooszczędnego niewielu inwestorów zdecydowało się na wykonanie w tej technologii większych obiektów typu biurowce, czy budynki użyteczności publicznej, co wynika z faktu , iż postrzegają oni tego typu inwestycje za nieopłacalne. Jest to jednak perspektywa krótkowzroczna, ponieważ dodatkowe nakłady finansowe na proekologiczną technologię zwracają się po około 8 -10 latach. W przyszłości jednak szacowany jest znaczny wzrost wznoszenia budynków PRO-ECO, ze względu rozwój polityki wpierającej inicjatywy ekologicznie oraz wejście
natalia.nykiel
Dodano: 7 Paź 2017, 09:46
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. W budowaniu biznesu ważnym jest też układ i zarządzanie.O tym mówić będą goście specjalni Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017, w tym prof. dr hab. Tomasz Czapla i prof. nadzw. dr hab. Robert Kozielski. Warto poznać nowości w tym zakresie.
filip.komarenko
Dodano: 23 Kwi 2018, 20:30
Ja ostatnio założyłem swój własny biznes. Nie ma co, nie jest to łatwy proces, ale na pewno warto przez niego przebrnąć. Smutne jest to, że niewiele ludzi wie jak sobie ułatwić wszystkie te formalności itp. Ja też tego nie wiedziałem, ale znajomy mi polecił ranking banków oferujących konta firmowe http://www.firmowybank.pl. Bardzo mi to pomogło wybrać odpowiednią i zarazem najlepszą ofertę bankową. I tak już jeden problem mniej :D
lukasz.kownacki
Dodano: 28 Cze 2018, 10:43
A może warto poszperać w tej kwestii w Internecie. Sądzę, że to może być bardzo dobra opcja.