header.jpg

ILE POWINIEN KOSZTOWAĆ PROJEKT DOMU ?

Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 23 Lis 2017, 17:53
ILE POWINIEN KOSZTOWAĆ PROJEKT DOMU ?

I kolejny raz pada pytanie - ile weźmie architekt za adaptację i pozwolenie na budowę domu i czytam odpowiedzi: " ja zapłaciłam 2500 " , "mnie skasował na 5000", "ja dałem 1800 ".

A ile powinien kosztować projekt domu ?

Może najpierw warto zastanowić się po co nam projekt? Po to by otrzymać pozwolenie na budowę?

A ile będzie kosztowała budowa domu? 400 tysięcy? 600 tysięcy? 800 tysięcy ?

Drodzy Państwo, nie znam przypadku by projekt o przemyślanej i PEŁNEJ zawartości, pozwalającej na zbudowanie domu BEZ IMPROWIZACJI w trakcie realizacji budowy mógł kosztować 5 czy nawet 10 tyś zł. NAPRAWDĘ (!)

Po co nam projekt ? Jeśli po to tylko by uzyskać pozwolenie na budowę, to w zasadzie wątek jest nikomu niepotrzebny i nie ma co czytać dalej moich wypocin ...

.... jeżeli natomiast:

1. Chcemy wiedzieć w jakie zjawiska mogą zachodzić w przegrodzie czyli np. w ścianie naszego domu i czy przypadkiem nie będziemy mieli po 2-5 latach do czynienia z pleśnią ....

2. Chcemy poznać wysokość rachunków dotyczących przyszłej eksploatacji domu ...

3. Chcemy mieć pewność że parametry ścian są dobrane odpowiednio do parametrów okien i parametrów pozostałych izolacji ...

4.Chcemy wiedzieć jakie instalacje okażą się optymalne ...

5. Chcemy wiedzieć czy wykonany fundament jest właściwy i czy kosztuje odpowiednio ...

6. Chcemy wiedzieć czy nie pojawiają się mostki cieplne ...

7. Chcemy wiedzieć czy zagrożeniem w przyszłości nie będzie wilgoć ...

8. Chcemy wiedzieć czy nasz dach nie odfrunie z kolejną wichurą ...

9. Chcemy widzieć jakie ceny składowe stanowią całość ...

10. Chcemy mieć pewność, że istotne detale w trakcie budowy nie będą wykonywane "po swojemu"

... to projekt nie może kosztować 1 - 2% inwestycji. Po prostu tak się nie da (!) No bo jak przy powstawaniu projektu opłacić z takiej kwoty MINIMUM 6 - ciu projektantów o różnych specjalizacjach zaangażowanych w projekt czy w pełną, PRAWIDŁOWO wykonaną adaptację projektu typowego? Wie ktoś jak to zrobić?

FAKT. Większość domów w Polsce budowane jest na podstawie bardzo pobieżnej dokumentacji projektowej, co jest przyczyną wielu problemów związanych z realizacją i eksploatacją budynku (!)

Budujemy domy kosztujące 400-800 tys zł, a chcemy kupować projekty za 3000 zł. Pierwszy poważny błąd na inwestycji.

Streszczenie, polecam kliknąć w link i przeczytać już tylko kilka zdań ... http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/16940

Adam Kleczewski
Członek Zarządu Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów | 94
PSBD - link

Więcej informacji o autorze: https://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/

________
Polecany artykuł - Domy szkieletowe w Polsce, podsumowanie. Kliknij ...
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...
Polecany artykuł - Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu! Kliknij ...
Polecany artykuł - Analiza opłacalności. Nowy dom energooszczędny 100 m2. Kliknij ...

Wydarzenie branży budowlanej 14 grudnia 2017 Warszawa -Sposób i jakość dystrybucji informacji istotnych dla Inwestora przy procesie inwestycyjnym. Etyka i odpowiedzialność organizacji zrzeszających uczestników branży budowlanej w Polsce - ...Kliknij w tekst

#budowadomu #domy #pierwszybłądnabudowie #błądnabudowie #projektdomu #budowabezbłędów #AdamKleczewski #PolskieStowarzyszenieBudowniczychDomów #PolskieForumBudowlane