header.jpg
          

Budownictwo energooszczędne i pasywne staje się dostępne dla nabywców indywidualnych i deweloperów ?

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 987
Dodano: 26 Lut 2014, 23:45
Budownictwo energooszczędne i pasywne staje się dostępne dla nabywców indywidualnych i deweloperów ?

Opublikowano w: 2013-12-22


Kategoria: Dystrybucja technologii

• Tagi: dom media projekt, dommediaprojekt, domy energooszczędne, domy pasywne, domy prefabrykowane, keramzyt, knauf, leca, nf 15, osiedle domów energooszczędnych, perfekko, perfekko finanse, perfekko system, projekt domu energooszczędnego, projekt domu pasywnego, steico, weber

Na rynku pojawiła się mocno odświeżona oferta technologii budowy domów i mieszkań Perfekko System.

Technologia po modyfikacjach polecana jest przez pracownie projektowe i firmy budowlane, jako nadająca się do projektowania i budowania domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, szeregowej oraz bliźniaczej. Ofertę rozbudowano o możliwość projektowania i budowania zespołów mieszkań. Obecnie powstają projekty budowy osiedli domów mieszkalnych o powierzchniach od 50 m2, gdzie w podstawowym standardzie do wykończenia przez nabywcę 1m2 mieszkania szacowany jest na poziomie od 3500 zł za m2 (jako cena podawana jako m2 mieszkania do wykończenia wraz z udziałem w gruncie). W przypadku domów jednorodzinnych ceny oferowane przez dilerów technologii zaczynają się od około 2500 zł - 2700 zł za m2 powierzchni użytkowej stanu deweloperskiego domu wysoce energooszczędnego na działce klienta wraz z pełną obsługą procesu inwestycji. Oferta cenowa wydaje się więc dość ciekawa.

Sama technologia Perfekko System zbudowana została na bazie ekologicznych materiałów budowlanych z grupy produktów energooszczędnych firmy Knauf oraz firmy Steico. Niebagatelną rolę w samej technologii odgrywa zastosowany keramzyt Leca Weber - towarzystwo wiec doborowe. Wydaje się, że za umiarkowaną cenę możliwe w końcu staje się projektowanie i realizacja budynków wysoce energooszczędnych ... a i pasywnych.

Wykonywane do celów projektowych koncepcje projektowe w technologii Perfekko System oraz założenia projektowe dla planowanych mieszkań wpisane są w wymagania ustawy z dnia 27 września 2013r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Możliwe również jest zamówienie budynku indywidualnego w odniesieniu do standardów NF 15 i NF 40 programu dopłat do budowy domów energooszczędnych opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skierowany do osób zainteresowanych budową energooszczędnego domu z wentylacją mechaniczną, ..... czyli możliwe jest przy zakupie mieszkania czy budowie domu przez nabywcę otrzymanie dofinansowania i zwrot części poniesionych kosztów.

Spółki z grupy DMP podzielone kompetencjami i zarządzające całym projektem zajmują się organizacją budowy sieci dystrybucji dla technologii Perfekko System, gdzie prowadzone są szkolenia dla architektów, firm budowlanych oraz deweloperów z terenu całego kraju.

Dla zawodowych uczestników procesu inwestycji produkt wydaje się o tyle interesujący, iż spełnia szereg wymagań w zakresie energooszczędności, ochrony środowiska i także o walorach istotnych dla dobrego samopoczucia człowieka (zapewnia odpowiedni mikroklimat wewnątrz pomieszczenia oraz zapewnia bardzo szybką, niespotykaną w innych technologiach realizację inwestycji). W zakresie technologicznym technologia jest "pod opieką" patronatu technicznego Instytutu Budownictwa Modułowego, który też uczestniczy we wszelkich organizowanych szkoleniach.

Dla klientów i deweloperów oferta uzupełniona jest o kredytowanie Perfekko Finanse - są to autorskie programy finansowania budowy mieszkań oraz domów, dedykowane specjalnie do oferowanej technologii z których korzystać mogą zarówno klienci indywidualni jak i deweloperzy czy inwestorzy mający w planach budowę osiedla mieszkań czy osiedla domów.

Podsumowanie nasuwa się nam takie.W zestawieniu z innymi ofertami dostępnymi obecnie na rynku w naszym kraju przykuwa uwagę już sama technologia i jej parametry zarówno te realizacyjne jak i użytkowe. Taka oferta połączona z usługami dodatkowymi, istotnymi z punktu widzenia przyszłego inwestora, między innymi to, że jest dostępna na terytorium całego kraju i potencjalny inwestor ma licencjonowanego architekta czy firmę wykonawczą (tu dilera) w pobliżu miejsca inwestycji - z naszego doświadczenia jest bezcenne zarówno w trakcie samej realizacji i organizacji całej licznej papierologii jak i w przypadku np. reklamacji w trakcie eksploatacji. Jeżeli do tego miałoby się okazać, że autorska oferta finansowania jest naprawdę korzystna to może być to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla firm branżowych jak i dla nabywców mieszkań i domów.

http://www.innowacjebudowlane.pl
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 987
Dodano: 22 Mar 2014, 11:37
Szybka technologia budowy domu jednorodzinnego alternatywą do zakupu mieszkania w bloku?

Ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów to obecnie od 3500 zł do nawet i 10000 zł za m2. Do tego najczęściej należy zabezpieczyć budżet z przeznaczeniem na prace wykończeniowe. Jest to średnio do każdego m2 dodatkowo 750 zł. Z jakością bywa różnie i nie ma znaczenia tu specjalnie zasada, że im drożej tym lepiej. Większość ofert na rynku realizowana jest w technologiach raczej przeciętnych, na temat których nie da się zbyt wiele powiedzieć. Najczęściej są to materiały typu pustak ocieplone styropianem. Parametry oferowanych mieszkań nie są imponujące, a biorąc pod uwagę postęp zachodzący w budownictwie i wymogi odnośnie emisji CO2 czy zapotrzebowania na energię można spodziewać się że za kilka lat zakupione mieszkanie nie będzie spełniało żadnych norm ,a jego eksploatacja będzie zwyczajnie droga. Warto si ę nad tym zastanowić, tym bardziej jeżeli zakup 4-rech kątów finansowany jest przez kredyt.

Co więc analizować przed dokonaniem wyboru?

Coraz częściej widać propozycje nowych technologii energooszczędnych. Nie da się ukryć, że propozycje takie w praktyce jako realizacje mają zupełnie niszowy udział w rynku. Po za tym w większości nowe technologie energooszczędne proponowane są dla budownictwa jednorodzinnego, nie zaś dla budownictwa mieszkaniowego. Kolejna sprawa to to, że w większości technologie energooszczędne proponowane są w oparciu o domy szkieletowe kanadyjskie po różnego rodzaju modyfikacjach. Firmy oferujące takie rozwiązania stosują bardzo różne zabiegi marketingowe by uciec od kojarzenia oferowanej technologii szkieletowej z technologią lekką. Nie mniej konstrukcyjnie najczęściej wciąż mamy do czynienia z konstrukcją drewnianą wypełnioną wełną mineralną z zastosowaniem folii i oblicowaniem z różnego rodzaju płyt konstrukcyjnych, co w istocie jest jednak wciąż oferowaniem konstrukcji lekkiej.

Są jednak na rynku jeszcze tzw. prefabrykaty. Choć samo określenie w pierwszym kontakcie kojarzy się z „wielką płytą” stosowaną w budownictwie komunistycznym to dziś nie wiele już ma wspólnego z tą przed laty stosowaną jedyną technologią. Na niektóre z tych technologii na pewno warto zwrócić uwagę. Rozwiązania stosowane są jako dedykowane zarówno dla budownictwa jednorodzinnego jak i dla budownictwa mieszkaniowego. Wybrane technologie tego typu mają najwięcej wspólnego z technologiami tradycyjnymi, gdzie oprócz tego, że zaliczyć je można zdecydowanie do technologii ciężkich (nawet ceramicznych), to jednocześnie nadają się do projektowania budynków o parametrach domu czy mieszkania energooszczędnego. Segment tych technologii zaczyna wyróżniać się znacznie na tle ofert technologii konkurencyjnych z uwagi na możliwość bardzo szybkiej realizacji budynku oraz na bardzo ciekawe parametry fizyczne i termiczne uzyskiwane dzięki zastosowaniu po za konstrukcją ściany jako izolacji na przykład ekologicznych wełen. Oferta ta jest propozycją dość świeżą, z której deweloperzy dopiero zaczynają korzystać w większych realizacjach. Nie mniej biorąc pod uwagę charakterystykę fizyczną z pewnością jest to kierunek na który deweloperzy są w pewnym sensie wcześniej czy później skazani. Sami mają tu znaczne oszczędności związane przede wszystkim z bardzo szybkim procesem budowy, który w roboczogodzinach daje średnio trzykrotne oszczędności. Można się więc spodziewać, że wkrótce jako nabywcy mieszkań będziemy wybór, bo jak do tej pory w zakresie parametrów fizycznych ściany a i przez to komfortu wewnątrz mieszkania w zasadzie wyboru nie mamy.

Z analizy cen wynika, że w przypadku zamówienia do realizacji domu jednorodzinnego o powierzchni 90 m2 za cenę nie przekraczającą 3500 zł za 1 m2 ( za stan „pod klucz”) możemy zbudować dom energooszczędny o mikroklimacie dużo zdrowszym niż ten w mieszkaniu w bloku ocieplonym styropianem. Co warte również uwagi, to realizacja inwestycji budowy domu na wcześniej wybranej działce nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące. Pewnym problemem do przejścia jest zakup odpowiedniej działki, co jednak w obliczu zalegających ofert w biurach nieruchomości wydaje się zadaniem do wykonania.
Skoro mieszkanie w bloku wykonanym w przeciętnej technologii o powierzchni 90 m2 wykonane „pod klucz” nie będzie kosztowało mniej niż 380 tysięcy złotych to budowa takiego domu wydaje się propozycją atrakcyjną. Tym bardziej, że to wybór na lata. Prawda?

2014-03-22 I www.DomMediaProjekt.pl