header.jpg
          

Domy szkieletowe w Polsce, podsumowanie. - autor: Adam Kleczewski

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 635
Dodano: 27 Lip 2017, 20:21
Domy szkieletowe w Polsce, podsumowanie.

Adam Kleczewski
Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów |94


Zainspirowany tym co daje w końcu jakieś szanse na sympatyczniejsze i bardziej rzetelne postrzeganie branży, a mianowicie ... zainspirowany między innymi publikacjami Pana Jerzego Bogdana Zembrowskiego w grupie funkcjonującej na Facebook-u pt: Domy bez błędów, ale także zainspirowany wątkiem pt: Domy Szkieletowe w Polsce założonym na Polskim Forum Budowlanym i omawianym od jakiegoś czasu dość szczegółowo w grupie funkcjonującej również na Facebook-u pod nazwą Domy szkieletowe w Polsce - błędy w budowie (...drewniany a szkieletowy).. Proszę tu nie mylić z grupą - Domy szkieletowe w Polsce – notabene pobierającej opłaty za reklamę (tak na Facebooku). Doszedłem do przekonania, iż czas podsumować rzeczywistość tzw. rynkową, otaczającą osoby mające w planie budowanie domu szkieletowego.

Kilka lat temu, kiedy nieco osamotniony głosiłem (według moich oponentów herezje), iż stosowanie płyt OSB w konstrukcji ściany domu szkieletowego to pomysł delikatnie mówiąc bardzo słaby, zostałem „zlinczowany” na forach internetowych. „Specjaliści”, którym było ze mną mocno nie po drodze zadbali o to by w oczach opinii tzw. publicznej przedstawić moje teorie jako teorie nieuka i dyletanta, a osobę moją jako złodzieja i naciągacza.
Tak. Już parę lat temu internetowe techniki pijarowe wzorowane na metodach niszczenia ludzi z minionej epoki miały szerokie zastosowanie w tzw. wojnie rynkowej i budowaniu kreowanej rzeczywistości pod zamówienie, odpowiedniej dla potencjalnego klienta-konsumenta. I jako dość świeży jeszcze wtedy instrument służący i stosowany do walki konkurencyjnej były jeszcze dość słabo rozpoznawalne. Tak więc rzesze klientów - konsumentów bardzo łatwo dawało się nabierać na wszystko.

Dziś, kiedy marketing szeptany czy inne metody manipulowania, choćby dzięki naszym największym mediom rozpoznawane są przez prawie każdego z nas już po chwili, jest już nieco inaczej. Nawiasem, tu moim zdaniem należy podziękować przede wszystkim mediom komercyjnym jak i publicznym. Dobrze się stało, że dziś już wiemy jak wyglądają i jak działają metody którymi buduje się opinie czy nastroje.

Klienci - konsumenci czyli my wszyscy, coraz sprawniej potrafimy analizować oferty, materiały, produkty, a decyzje zakupowe nie są podejmowane pod wpływem jednego impulsu czy jednej opinii. Coraz częściej analizujemy bardzo wnikliwie i w wielu obszarach. Zaczynamy też wymagać od dostawców, sprzedawców czy producentów. Ci z kolei robią wszystko by sprostać naszym wymaganiom – bo widzą że nie ma już miejsca na inne podejście. Sytuacja więc zaczyna na szczęście normalnieć, a okres pierwszego kontaktu z internetem przeradza się w okres weryfikacji tego co w istocie internet potrafi nam podać faktycznie obiektywnego i przydatnego.

Jeśli obserwujemy segment budownictwa szkieletowego to widać wreszcie również i tu trudne początki przemiany. Zaczyna się dyskutować mądrze i coraz powszechniej i w coraz szerszych środowiskach nad szeroko pojmowaną jakością budynków budowanych z zastosowaniem płyty OSB, styropianu, folii. Zaczyna się też otwarcie dyskutować z dotychczasowym lobby promującym budownictwo szkieletowe i o tym na przykład, że ten rodzaj budownictwa wcale nie jest tożsamy z budownictwem drewnianym – jak to do niedawana było można czytać wszędzie, a i jeszcze dotąd niektórzy sprzedawcy przywołują jako atrybuty technologii szkieletowej wspaniałe cechy drewna. Coraz częściej zaczynają jednak padać pytania - dlaczego producenci i firmy budowlane powiązane w różnego rodzaju organizacje promowały czy nadal promują jeszcze ten rodzaj budownictwa jako tzw „budownictwo drewniane”? Nie jest tabu to, iż drewno w budynku szkieletowym stanowi raptem około 15% stosowanych w tym rodzaju budownictwa materiałów. Wreszcie zaczyna się dyskusja rynkowa – jakie konkretnie materiały powinny być stosowane w obszarze pozostałych 85% stosowanych materiałów, po to by efekt był odpowiedni.

Oczywiście wciąż widać jeszcze znaczny opór szczególnie w środowiskach zrzeszonych, które działają od lat i zdążyły wcześniej zaistnieć na mniej jeszcze wymagającym i mniej świadomym rynku z produktem delikatnie ujmując archaicznym, o parametrach które dziś już coraz bardziej zdecydowanie uznajemy za niewystarczające.
Przemija jednak czas kiedy środowiska zrzeszające wykonawców technologii szkieletowej dzięki temu, iż powstawały jako pierwsze z mocnym lobbingiem mogą nadal kreować oferty rynkowe według przyjmowanych parametrów własnych wyłącznie biznesowych – bo to stanowczo za mało by funkcjonować.

Zmianę dotychczasowych standardów promowanych jako wystarczające eliminuje nieco sam w sobie też rynek. Zarówno producenci materiałów budowlanych jak i same firmy wykonawcze zmuszone są sięgać coraz mocniej do materiałów i technologii posiadających mocne argumenty, potrafiących przekonać potencjalnego nabywcę (choć jasne jest, że często woleliby pozostać przy produktach, które generują najlepszy zysk).

Coraz częściej mówimy o technologiach zdrowych, ekonomicznych, przebadanych. Coraz trudniej ukrywać przed klientami-konsumentami prawdziwe cechy fizyczne danych materiałów czy kompozytów. Wracamy do nauki, wracamy do badań, wracamy do projektowania i na szczęście proces ten zachodzi na coraz szerszą skalę w środowiskach niepowiązanych i konkurencyjnych.

W przypadku ściany stosowanej w budownictwie szkieletowym zagadnienie i obserwacje na przestrzeni ostatnich lat są bardzo ciekawe. Kilka lat temu nikt nie chciał słyszeć o materiale zamiennym do płyty OSB czy do styropianu jako docieplenia fasady. Później widać było spore zmagania producentów wszelkiego rodzaju płyt włóknowo-gipsowych oraz włóknowo-cementowych, którzy mieli zakusy na zaistnienie w rozwiązaniach dotyczących budownictwa szkieletowego. Pomału się to zaczęło na szczęście udawać. Tak samo zresztą styropian zaczął być zastępowany wełnami. Również inne materiały takie jak folie izolacyjne ewaluowały w zakresie parametrów i właściwości fizycznych.

Przy okazji oczywiście powstało i nadal powstaje sporo zamieszania, co ujawnione zostało choćby właśnie w materiałach, które wskazuję na samym początku i gorąco wszystkim polecam do poczytania w wolnej chwili. Zapoznanie z tymi materiałami z pewnością pozwoli dużo lepiej zrozumieć całą istotę omawianej sprawy.

Na dziś wykonawcy przynależący do tych samych zrzeszających ich organizacji lobbistycznych stosują już o dziwo bardzo różne rozwiązania, często skrajnie różne, co z pewnością jest dopiero samym początkiem dobrego, które będzie następować dalej stopniowo. Pęd producentów w walce o rynek wyprzedza jeszcze edukację w zakresie projektowania i w zakresie stosowania materiałów i technologii. Każdy chce „szybko i dobrze”, nieco jednak gorzej z wygospodarowaniem czasu i środków na badania oraz wykonanie kompletnej dokumentacji na odpowiednim poziomie.

Bardzo często wykonawcy zwyczajnie nie potrafią wykazać słuszności danego rozwiązania czy uzasadnienia dla jego stosowania – co ma odzwierciedlenie choćby w analizie parametrów fizycznych przegród, a ujmując dokładnie w projektowaniu przegród zewnętrznych (ścian) w oparciu o konkretnie, określone do spełnienia parametry fizyczne (gdzie widać spore nieścisłości i braki).
Prawdopodobnie w wielu przypadkach problem wynika z tego, iż poprawne zaprojektowanie przegrody zewnętrznej w budynku szkieletowym wiąże się właściwie z uznaniem, iż układy warstw stosowane do niedawna nie są w stanie zapewnić uzyskania parametrów na wymaganym choćby tylko w przepisach poziomie, nie mówiąc już o nie spełnianiu istotnych parametrów fizycznych dla oferowanych przegród, nie mówiąc o dziedzinie zwanej materiałoznawstwem i nie wspominając o nauce zwanej fizyką budowli.

Wciąż funkcjonują bowiem środowiska lobby, którym po prostu trudno przyznać się do błędów powielanych przez długie lata, tym bardziej, iż wpływały one na decyzje klientów-konsumentów i w taki sposób powstało całkiem sporo błędnie zaprojektowanych i zbudowanych budynków. Teraz próbują promować opcje zamienne częściowo w punktach najbardziej newralgicznych, ale bez dogłębnej korekty i dla wciąż błędnie podawanych założeń (co jednak dziś już chociaż sporo łatwiej weryfikować potencjalnym klientom-konsumentom … i na całe szczęście).

Zaczynamy dostrzegać, że oprócz do niedawna promowanego wszędzie praktycznie jako jedynego istotnego (parametru fizycznego dla przegrody) współczynnika U, występuje cały szereg innych istotnych parametrów fizycznych, co dopiero oczywiście w sumie składa się na to czy dana przegroda została zaprojektowana prawidłowo.

Rynek też pomału zaczyna rozumieć, że rzecz nie w marketingu a w dobrym projektowaniu, jednak sytuacja w której projekty typowe go zdominowały nie może oczywiście pomagać w promowaniu fachowego i kompletnego projektowania.

Projekty tzw. katalogowe z punktu widzenia wykonawstwa jak i w zakresie informacyjnym dla nabywcy/inwestora posiadają szereg istotnych braków. To jest fakt z którego i klienci zaczynają zdawać sobie sprawę.

Kwestia wykonania adaptacji projektowej na odpowiednim poziomie jest więc kluczowa.
Podobnie w adaptacji projektu typowego jak i w projekcie wykonywanym jako indywidualny, od samego początku należy badać i podawać wszelkie parametry fizyczne zastosowanych przegród i ich składowych, tak jak dokładne parametry wszelkich stosowanych technologii.
Tylko takie podejście pozwala określić czy dany budynek posiada charakterystykę budynku zdrowego, energooszczędnego, a w podsumowaniu trwałego i ekonomicznego.

Niestety, wystarczającym w zasadzie do uzyskania pozwolenia na budowę domu jest tzw. projekt budowlany, zawierający jedynie wizualizacje oraz określone wymiary budynku i kubaturę. Takie mamy przepisy. Szczegółowe określenie stosowanych technologii czy parametrów fizycznych przegród nie jest niezbędne do rozpoczęcia inwestycji.
Tak być oczywiście nie powinno, a to że tak jest - pozwala tylko wciąż jeszcze na bardzo dowolne interpretacje cech przyjmowanych technologii, zarówno przez ośrodki lobbistyczne jak i przez samych wykonawców w trakcie realizacji.

W tym miejscu muszę również wskazać na fakt taki, iż fachowe i szczegółowe wykonanie dokumentacji projektowej nie podraża absolutnie kosztów inwestycji, a wręcz je ogranicza, podobnie jak ogranicza ryzyko popełniania błędów i celowych manipulacji w założeniach technologicznych jak i znacznie ogranicza ryzyko powstania błędów wykonawczych. To właśnie naprawy błędów bywają najdroższe, a i czasem zupełnie niemożliwe do usunięcia. Błąd zamierzony lub nie i wynikający z pominięcia istotnych kwestii projektowych może spowodować znaczny wzrost kosztów pojawiających się w określonych cyklach przedziałów czasowych, a nawet w całym wieloletnim okresie eksploatacji budynku.

Biorąc pod uwagę całe zagadnienie i rozpatrując je pod kątem dokonania właściwego wyboru należy dbać o to by proces przygotowawczy dla inwestycji odbywał się jako prowadzony przez pełne zespoły projektowe z udziałem: geologa, geodety, architekta, konstruktora, projektanta zajmującego się fizyką budowli, projektanta zajmującego się projektowaniem instalacji z uwzględnieniem analiz dotyczących optymalizacji pod kątem zapewnienia właściwych parametrów związanych ze zużyciem energii.
Przy takim kierowaniu procesem inwestycji od samego początku wyjaśnione zostaną wszelkie potencjalne zagrożenia dotyczące ewentualnych błędów technologicznych, dzięki czemu dyskusje typu - jakie materiały i w jaki sposób zastosować w przegrodzie zewnętrznej znacznie się ograniczą, a odpowiedzialność za podjęte w projekcie decyzje stanie się czytelna dla wszystkich uczestników procesu inwestycji. Jasne stanie się również i to jakie układy warstw przegrody zagrożone są niekorzystnymi zjawiskami fizycznymi. Technologie podawane jako błędne wyeliminują się samoistnie lub przynajmniej popyt na nie zostanie mocno ograniczony.

Konstrukcje drewniane znane są na świecie od dawien dawna. Budownictwo szkieletowe przenoszone do Europy ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady jest charakterystyczne tym, iż budynki mieszkalne w tym rejonie świata nie miały ani nie mają potrzeby spełniania rygorystycznych parametrów. Stany Zjednoczone to kraj w którym ludzie bardzo często zmieniają miejsce zamieszkania, a dom zwykle nie stoi dłużej niż 15 lat, gdzie po tym okresie w miejsce domu starego jest budowany dom nowy. Nie ma więc potrzeby budowania domów bardzo trwałych, co uwzględnione jest od samego początku w procesie projektowania.

Solidne konstrukcje z zastosowaniem drewna spotykane w Europie to choćby „dom z bala” czy tzw. „mur pruski” - wykorzystujący dobrą współpracę elementów drewna konstrukcyjnego z ceramiką. Obie propozycje dużo lepiej odpowiadają zarówno oczekiwaniom użytkowników w Europie jak i pozwalają uzyskać dużo lepsze parametry fizyczne dla przegród niż tzw. typowa „technologia kanadyjska” (również i ta po pewnych modyfikacjach podawana na rynek np. jako „prefabrykowana”, „szwedzka”, „skandynawska” czy nazwana jeszcze inaczej).

Na rynku europejskim jest na przykład dostępna technologia z zastosowaniem konstrukcji drewnianej szkieletowej ale o cechach fizycznych przegrody ceramicznej wykonanej z udziałem ceramiki oraz płyt włóknowo-cementowych i płyt włóknowo-gipsowych.
Charakterystyka parametrów fizycznych tak wykonanej przegrody wypada bardzo podobnie jak ta w rozwiązaniu „mur pruski”. Elementy ścian zewnętrznych wykonane w formie prefabrykowanych ścian zewnętrznych konstrukcyjnych pozwalają na realizację budynku w stanie surowym w przeciągi jednego dnia roboczego.

Jest to jedna z ciekawszych propozycji dla realizowania budynku o konstrukcji szkieletowej z uwagi właśnie na występujące parametry fizyczne przegrody pozwalające na projektowanie budynków energooszczędnych i pasywnych zapewniających: akumulację ciepła w okresie zimy, barierę dla strumienia ciepła latem, odporność na nagłe skoki temperatur na zewnątrz, ponad 2,5 krotną akumulację ciepła przed oddaniem do otoczenia, zdolność buforowania wilgoci bez pogorszenia właściwości izolacyjnych, przegrodę zewnętrzną „dyfuzyjnie otwartą”, tolerancję w zakresie parametrów zmiennych przy projektowaniu w kierunku zwiększania energooszczędności.
Co ciekawe oferta współpracy tutaj kierowana jest również i do firm specjalizujących się w realizacji budynków szkieletowych jak i do pracowni projektowych. Wszystkim zainteresowanym jestem w stanie udostępnić więcej informacji jeśli chodzi o ten temat.


Z pewnością wśród propozycji rynkowych występują inne atrakcyjne technologie i oferty, mimo iż wyszukanie ich nie jest sprawą łatwą. Zachęcam jednak do interesowania się różnymi odmianami technologii szkieletowych.

Adam Kleczewski
Członek Zarządu Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów | 94
PSBD - link

Więcej informacji o autorze: https://www.goldenline.pl/adam-kleczewski2/

________
Polecany artykuł - Analiza opłacalności. Nowy dom energooszczędny 100 m2. Kliknij ...
Polecany artykuł - 5 punktów kluczowych przy adaptacji projektu typowego ! Kliknij ...
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...
Polecany artykuł - Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu! Kliknij ...
Polecany artykuł - Budowa domów o parametrach ceramiki w 60 dni. Przystępne ceny.Kliknij...
Polecany artykuł - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...
Polecany artykuł - Stowarzyszenie Dom Drewniany, Wojciech Nitka - definiowanie budownictwa szkieletowego. Kliknij ...
Polecany artykuł - Elewacja docieplana wełną w budynku szkieletowym ...kliknij
Reklama - Płytka marmurowa hurt - kliknij
Reklama - Informacje na temat marmuru, granitu, piaskowca i wapieni.Usługi kamieniarskie w Polsce.Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich. Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...
___!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
___!
BUDYNKI ZEROENERGETYCZNE - czy to mozliwe ? III Forum Gospodarcze w Karpaczu ... KLIKNIJ W TEKST ---

___
Polecamy:
RELACJA z Debaty w Karpaczu --- > Budynki ZEROENERGETYCZNE? - czy to możliwe ? ...KLIKNIJ w link ...
justi.sloneczko
Dołączył: 20 Paź 2017
Posty: 761
Dodano: 10 Lis 2019, 08:51
Dzięki za informacje. Jakbyś natomiast szukał pomysłowych projektów domów, możesz odwiedzić w tym kierunku pracownię MG Projekt https://www.mgprojekt.com.pl . Bardzo dużo mają do zaoferowania i teraz panują u nich też świetne promocje. Chociażby projekty są przecenione o 20%.
paulina_.stachowiak23
Dołączył: 11 Lis 2019
Posty: 2
Dodano: 11 Lis 2019, 20:14
Witam i przy okazji miłego dnia życzę !
paulina_.stachowiak23
Dołączył: 11 Lis 2019
Posty: 2
Dodano: 11 Lis 2019, 20:14
Witam i przy okazji miłego dnia życzę !
dominika.nowak2
Dołączył: 12 Lut 2019
Posty: 227
Dodano: 27 Cze 2022, 11:24
czy do takich domow szkieletowych do powierzchni dzialki jest potrzebny geolog? jakie sa w PL wymogi co do budowy takich domow

________________________
https://www.sitart.com.pl/firmy-geologiczne-szczecin/