header.jpg
          

Ściany ceramiczne: panel – ściana konstrukcyjna Keramikplatte czy Porotherm ?

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 23 Maj 2017, 12:55
Ściany ceramiczne: panel – ściana konstrukcyjna Keramikplatte czy Porotherm ?
https://www.facebook.com/Keramikplatte


Rodzaj materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy domu lub budynku jest jednym z głównych elementów, którym interesują się Inwestorzy.
Za najwartościowszy materiał uznawana jest powszechnie ceramika. Zdaniem respondentów jest ona najzdrowsza i najodporniejsza na wilgoć. Ma również pozytywny wpływ na wartość budynku. Ściana z ceramiki to bez wątpienia jedna z najsolidniejszych technologii, w której można wybudować dom. Nie ma innej metody, która miała by za sobą tak długą tradycję, tak wiele lat testów i doświadczeń. Zalety ceramiki są niepodważalne a o ich trwałości świadczą budowle historyczne. Z ceramiki można wznosić wszelkie rodzaje ścian. Najbardziej istotne z punktu widzenia parametrów użytkowych domu są  ściany zewnętrzne. Stanowią one element konstrukcyjny całego domu a zatem muszą być  wytrzymałe oraz izolują dom przed zimnem czy hałasem - muszą mieć więc odpowiednie parametry termoizolacyjne i akustyczne.

Do grupy materiałów budowlanych ceramicznych należy również Keramzyt.
Keramzyt  to granulat wypalany z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150 °C. Do produkcji używa się glin pęczniejących. Po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu materiał kieruje się do pieców obrotowych. W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Każda z porowatych wewnątrz „kulek” pokryta jest twardą osłoną ceramiczną. Materiał po sortowaniu dostępny jest w kilku frakcjach. Otrzymane granulat należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, odpornych na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Posiada dobre parametry izolacji cieplnej. Używany jest do produkcji lekkich betonów, zapraw ciepłochronnych, wyrobu  pustaków ściennych i stropowych oraz innych elementów wielko- i drobnowymiarowych (prefabrykowane ściany keramzyto-betonowe).
Keramzyt ma również zastosowanie w elementach poziomych oraz pionowych jako materiał możliwy do wykonania zagęszczenia bez użycia żadnych dodatkowych spoiw - mogących niestety mieć wpływ na pogarszanie właściwości fizycznych samego keramzytu. Keramzyt wykorzystywany jest również jako materiał izolacyjny.


Konstrukcja ściany tj. panel – ściana konstrukcyjna Keramikplatte decyduje o sprawnej realizacji budynku na placu budowy. Pozwala na zamknięcie inwestycji budowy średniej wielkości domu w zakresie „pod klucz” w czasie do 2 miesięcy(!) Konstrukcja ściany składa się w 70 % z keramzytu (bez spoiw), 15% drewna konstrukcyjnego i 15% płyt włóknowo-cementowych oraz włóknowo-gipsowych.
https://www.facebook.com/Keramikplatte


Ściana dwuwarstwowa
Ściany zewnętrzne konstrukcyjne Keramikplatte - to rozwiązanie składające się z warstwy konstrukcyjnej zewnętrznej oraz systemu docieplenia.
Grubość warstwy docieplenia w  zdecydowanej mierze odpowiedzialna jest za parametry termiczne całej przegrody. To bardzo powszechne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i  wielomieszkaniowym. Warstwa nośna ściany o grubości od 15-30 cm grubości cechuje się wysoką wytrzymałością, izolacyjnością akustyczną oraz doskonale przenosi obciążenia. Ma również bardzo dobre właściwości akumulacyjne i stateczność cieplną, czyli łatwo gromadzi i systematycznie uwalnia zgromadzone ciepło. Ta zaleta ma szczególne znaczenie jeśli warstwa izolacji zostanie wykonana z paroprzepuszczalnego materiału, np. wełny mineralnej. Podobnie z właściwością określaną mianem „oddychania ścian”. Warstwa docieplenia ma zazwyczaj grubość od 15 do 25 cm. Jest mocowana do ściany od zewnątrz za pomocą klejów.

Ściana trójwarstwowa
Ściana zewnętrzna trójwarstwowa składa się z wewnętrznej warstwy konstrukcyjnej oraz zewnętrznej warstwy osłonowej z cegieł (najczęściej elewacyjnych) oraz z umieszczonej pomiędzy nimi warstwy izolacji termicznej (np. wełna mineralna (wełna drzewna, wełna skalna). Podobnie jak w ścianie dwuwarstwowej każda z warstw odpowiada za inne parametry ściany. Ten rodzaj konstrukcji od kilkudziesięciu lat należy w wielu krajach Europy do kluczowych rozwiązań ścian zewnętrznych. Szczególnym rozwiązaniem ściany trójwarstwowej jest ściana szczelinowa tj. z wentylacyjną szczeliną powietrzną.
 
Wewnętrzna warstwa konstrukcyjna ma grubość 15 - 25 cm i odpowiada za takie parametry ściany jak wysoka wytrzymałość ściany, odpowiednia izolacyjność akustyczna czy przenoszenie obciążeń. Panel ceramiczny doskonale też akumuluje ciepło i oddaje je w momentach nagłego wyziębienia. Środkowa warstwa to izolacja termiczna. Przeważnie wykonuje się ją z wełny mineralnej o to odmiany tego materiału są zalecane przez producenta.

Wełna mineralna – jej główna zaletą w tym zastosowaniu jest wysoka izolacyjność cieplna oraz zdolność dyfuzji pary wodnej. Nie hamuje bowiem przepływu pary z ogrzewanego wnętrza poza dom. Dobór konkretnych parametrów należy już do projektanta.
Grubość warstwy termoizolacyjnej należy tak dobrać aby współczynnik U ściany nie przekroczył wartości 0,18 W/(m2K). Zazwyczaj jest to 20 cm. Warstwa izolacji odpowiada również za parametry akustyczne gotowej ściany.
Cały opisywany system pozwala na projektowanie domów o wysokim szeroko pojmowanym komforcie posiadających parametry domów wysoce energooszczędnych oraz domów pasywnych.

Warstwę zewnętrzną, elewacyjną wykonuje się zazwyczaj z cegieł elewacyjnych lub innych okładzin posiadających odpowiednie parametry do bezpośredniego stosowania na elewacji.

Ściana trójwarstwowa choć jest najdroższym rozwiązaniem i wymaga profesjonalnego wykonawstwa warstwy elewacyjnej jest z pewnością wyborem estetyki i trwałości na lata.

Technologia oferuje również wybór produktów na ściany wewnętrzne. Ściany nośne czy ich specjalny rodzaj – ściany akustyczne, pełnią funkcje konstrukcyjne w bryle domu. Ściany działowe natomiast dzielą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia.

Opracowanie – Warszawa 22 maj 2017 rok
http://www.polskieforumbudowlane.pl przy udziale http://www.instytutbm.org

Pobierz materiał : Kliknij ...


____
Polecana reklama - Budownictwo efektywne dla biznesu - motele, biura, pawilony i inne
Polecany artykuł - Stowarzyszenie Dom Drewniany, Wojciech Nitka - definiowanie budownictwa szkieletowego. Kliknij ...
Polecany artykuł - Budowa domów o parametrach ceramiki w 60 dni. Przystępne ceny.Kliknij...
Polecany artykuł - Budynki wykonane z drewna w Bieszczadach stoją po 150 lat i więcej ...
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...
Polecany artykuł - Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót. Recenzja. Kliknij...
Polecany artykuł - Stan surowy domu w 1 dzień . Kliknij ...

Reklama - Informacje na temat marmuru, granitu, piaskowca i wapieni.Usługi kamieniarskie w Polsce.Kliknij ...

_____!
Wątek promowany - Info. dla właścicieli domów zbudowanych przez firmy czł. Stowarzyszenia Dom Drewniany z Gdańska.
_____!
Wątek promowany - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Domy hybrydowe sp. z o.o. - jak to jest z tą ofertą? Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich. Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...#forummurator #archon #archeton #z500 #budowadomów #projektdomu #dom #firmabudowlana #danwood #danwoodopinie
D.M.P Konsorcjum Projektowo - Realizacyjne | 25 lat doświadczenia w branży architektoniczno-budowlanej i przy zarządzaniu inwestycjami.Kliknij...
marcin.bukowiecki
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 10
Dodano: 24 Maj 2017, 13:59
A jak wygląda różnica cenowa między panelem z keramzytu a pustakami Porotherm? Z tego co się orientuję na samym materiale jest jakieś 30% na niekorzyść keramzytu, a do tego jeszcze dużo droższe wykonawstwo!
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 24 Maj 2017, 14:52
Dzień dobry Panie Marcinie.

A skąd ma Pan taką wiedzę i co do czego Pan porównywał ? Pytam ponieważ to co to co Pan pisze nie jest prawdą. Proszę najlepiej przekazać do wyceny projekt i porównać opcje w Porothermie oraz opcje w Keramikplatte.
Pytanie dot. wyceny Keramikplatte dla konkretnego projektu może Pan złożyć tu w wątku lub przez stronę na FB https://www.facebook.com/Keramikplatte (są tam też namiary do firm wykonawczych) lub meilem: biuro@dommediaprojekt.pl
W tym wątku jest podana cena przykładowego domku, proszę spojrzeć: http://polskieforumbudowlane.pl/forums/topics/view/15263
Poza tym w Porothermie będzie budował Pan dom przez rok najmniej a w Keramikplatte dwa miesiące (a przecież czas to też pieniądz).
Pozdrawiam.

Adam Kleczewski
członek zarządu
Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów|94
O mnie ... Kliknij ...
PSBD - link. Kliknij ...

___
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...

#dom #budowadomu #domenergooszczędny #architekci #projektdomu #porotherm #ytong #domzdrewna #domszkieletowy #budowa #dompasywny #domzceramiki #projekty #murator #archon #pompaciepła
marcin.bukowiecki
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 10
Dodano: 30 Cze 2017, 19:55
A czy można wiedzieć co w praktyce oznacza "gwarancja na konstrukcję budynku 50 lat"? To znaczy, że w ciągu 50 lat dom się nie zawali? Jak wygląda kwestia pęknięć ma łączeniach paneli, które są pewnie bardzo trudne do maskowania nawet siatką zabezpieczającą? U mnie jest identyczna sytuacja ze stropami panelowymi, gdzie łączenia płyt notorycznie pękają i dają niefajny wizualnie efekt... Przy Porothermie nie ma czegoś takiego jak gwarancja na konstrukcję w okreslonej długości, bo domy w takiej technologii postoją kilka pokoleń - dlatego też buduje się taki dom dłużej.
Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 636
Dodano: 2 Lip 2017, 13:40
[quote author= date=30 Jun 2017, 19:55]A czy można wiedzieć co w praktyce oznacza "gwarancja na konstrukcję budynku 50 lat"? To znaczy, że w ciągu 50 lat dom się nie zawali? Jak wygląda kwestia pęknięć ma łączeniach paneli, które są pewnie bardzo trudne do maskowania nawet siatką zabezpieczającą? U mnie jest identyczna sytuacja ze stropami panelowymi, gdzie łączenia płyt notorycznie pękają i dają niefajny wizualnie efekt... Przy Porothermie nie ma czegoś takiego jak gwarancja na konstrukcję w okreslonej długości, bo domy w takiej technologii postoją kilka pokoleń - dlatego też buduje się taki dom dłużej.[/quote]

No chyba nie :), bo to znaczyłoby iż mój VW Golf po 3 latach gwarancji rozpada się w przestrzeni .... Tak programowanej inteligencji nie ma z tego co mi wiadomo ani w branży samochodowej ani w branży budowlanej.

A już całkiem poważnie, to myślę, że Pana pytania powinien zadać Pan bezpośrednio. Zwykle warunki gwarancji nie mają odniesienia do żywotności produktu czy podzespołów a są kwestią umowną między stronami transakcji.
Jeśli chodzi o POROTHERM to jest to technologia mokra gdzie proces budowy trwa miesiącami a też nie da się stwierdzić że to materiał na kilka pokoleń, bo wprowadzony został stosunkowo niedawno.

Oczywiście tytuł wątku ma wywołać dyskusję czy warto korzystać z technologii, która daje możliwość sprawnej = szybkiej realizacji przy parametrach fizycznych przegrody identycznych jak przy POROTHERMIE. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie.
Dostałem informację, że za kilka dni ma być już czynna strona www.HAUS-Keramikplatte.de
olgierd_.kuzia
Dołączył: 4 Lip 2012
Posty: 21
Dodano: 14 Lip 2017, 19:03
Panie Adamie to powinno do Pana wrócić - Domy Szkieletowe w Polsce
karina.kowalik
Dołączył: 23 Wrz 2015
Posty: 107
Dodano: 26 Lip 2017, 06:03
U nas zastosowany został Porotherm i ja bardzo z tego materiału jestem zadowolona. Zwłaszcza jeśli chodzi o jego parametry akustyczne. Wiem, że często ludzie ignorują ten parametr materiałów, a to błąd. Na szczęście w przypadku problemów z akustyką w pomieszczeniach można znaleźć rozwiązanie w postaci np. tego typu http://www.mega-acoustic.pl/oferta/izolacja/izolacji akustycznych.
marcin.bukowiecki
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 10
Dodano: 27 Lip 2017, 16:15
W mojej ocenie (użytkownika od kilku lat) ściany Porotherm mają bardzo przyzwoitą izolacyjność akustyczną. Ja nie narzekam - ani na ściany zewnętrzne ani działowe