header.jpg
          

Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu !

Adam Kleczewski
Gravatar
Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 635
Dodano: 24 Kwi 2017, 15:19


Problemy przy budowie domu - analizuj koniecznie jeszcze przed zakupem projektu!Na specjalnie przygotowanych stronach internetowych mocno promują się sprzedawcy tzw. projektów gotowych, polecając przeróżne projekty domów.
Prawie żaden z inwestorów mających do czynienia z organizacją budowy po raz pierwszy nie analizuje tego, że już w chwili podejmowania decyzji odnośnie zakupu projektu - decyduje w gruncie rzeczy jak przebiegać będzie inwestycja i czy możliwe będzie ominięcie wielu problemów._____!
Wątek promowany - Budowa domów energooszczędnych.Kliknij ...


Pracownie projektowe i sprzedawcy zajmujący się produkcją i sprzedażą projektów typowych posiadają obecnie liczne kolekcje projektów wykonanych wizualnie na bardzo wysokim poziomie, co powoduje zachwyt przyszłych właścicieli nowych domów.
Zachwyt walorami estetycznymi często niestety powoduje przy okazji ograniczenie innych procesów myślowych, i proszę nie mieć mi za złe takiego stwierdzenia. Tak jest przeważnie w handlu, gdzie nagminnie stosowane są techniki mające na celu złapanie chętnego na tzw.ładne opakowanie. Nie inaczej jest w naszym omawianym przypadku.

Przy zakupie projektu typowego inwestor nie ma możliwości sprawdzenia i zweryfikowania zawartości, która kryje się w pięknym i przekonującym opakowaniu. Zwykle nie ma też inwestor możliwości oceny zawartości zakupionej dokumentacji nawet po rozpakowaniu teczki z projektem, a co dopiero kupując np. projekt wymarzonego domu za pośrednictwem internetu i przesyłki za pobraniem.

Mamy na rynku przynajmniej kilka jeśli nie kilkanaście technologii umożliwiających budowę domu. Szczegółowe informacje odnośnie danej technologii zwykle udostępniane są przez producenta lub dystrybutora oferującego technologię do sprzedaży. Prawie każda technologia posiada cechy szczególne w postaci elementów koniecznych do zakupu dla poprawnego montażu (poprawnej budowy domu). Bardzo często w przypadku, kiedy nieprzestrzegane są wytyczne technologiczne producenta danej technologii skutkuje to tym, że gwarancja na wyrób może zostać unieważniona i bardzo często w praktyce tak się niestety dzieje.

Przy zakupie projektu typowego domu mało kto mówi, iż dany projekt typowy (z półki) został wykonany w sposób taki, by możliwe było zastosowanie różnych technologii – bo to niemożliwe. Wśród projektów dostępnych na rynku często uwzględniona jest wybrana i przyjęta przez autora projektu dana technologia i tylko dla tej przyjętej danej technologii projekt posiada odpowiednią zawartość(!).Często pojawia się klauzula, że odpowiedzialność za projekt ponosi nie jego pierwotny autor ani nie sprzedający - a uprawniony projektant czy architekt wykonujący adaptację do konkretnej działki i do konkretnych parametrów i potrzeb inwestora który dany projekt zakupił (i tak to wygląda również w świetle obowiązujących przepisów prawnych).

Inwestor który zakupił typowy projekt domu prawie zawsze jest przekonany, iż główny koszt związany z projektem ma za sobą, co niestety jest zupełnie błędnym przekonaniem i dopiero odpowiednio przeprowadzona adaptacja (z naciskiem na -odpowiednio-) zakupionego projektu typowego może sprawić, iż projekt stanie się pełnowartościowym opracowaniem, a nie stertą kolorowych wizualizacji, co zrozumieć będzie można w trakcie realizacji.

Jeśli natomiast adaptacja projektu zostanie wykonana na skróty i wyłącznie po to by zakres był wystarczającym minimum do uzyskania pozwolenia na budowę, to może to być przyczyną wielu problemów w trakcie realizacji inwestycji, przy odbiorach, jak i nawet w trakcie eksploatacji budynku.Takie problemy pojawiają się bardzo często, by nie użyć stwierdzenia, że … prawie zawsze.

Gdy przychodzi upragniony moment odebrania pozwolenia na budowę na podstawie zakupionego projektu typowego i wykonanej adaptacji (w zakresie minimum) nie ma możliwości jeszcze by przewidzieć co nas czeka.

Kiedy zaczyna się przeglądanie i analiza projektu to na tym etapie często okazuje się, że projekt charakteryzuje się określoną powierzchnią pomieszczeń, określoną grubością ścian i innymi parametrami, których w zasadzie nie da się już zmienić lub będzie to skomplikowane, mimo że przecież było to wiadome ...od początku w jakiej technologii chcemy budować... W przypadku wprowadzenia zmian co do swobodnego doboru technologii na tym etapie i za wszelką cenę może się okazać, że pojawią się również problemy z odbiorem budynku.Jak uniknąć komplikacji.
Na etapie wybierania projektu oraz uzgodnień wstępnych zakresu adaptacji należy więc zadbać by całe opracowanie zawierało nie tylko rysunki i dane niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę, ale i wszelkie dane technologiczne- odpowiednie i wyczerpujące dla technologii, która chcemy zastosować. Inaczej nazywając w zawartości opracowania powinien znaleźć się projekt wykonawczy z dokładnym omówieniem przyjętej do zastosowania technologii i zgodnie z jej producenckimi wymogami.

Ponieważ firmy zajmujące się sprzedażą projektów typowych nie wiedzą w jakiej technologii inwestor będzie chciał budować swój dom, często w sprzedawanym opracowaniu podają jedynie bardzo ogólne informacje. W takim przypadku opracowanie projektu wykonawczego powinno być zlecone projektantowi wykonującemu adaptację, choć jest i taka szkoła, że wszelkie braki należy wyegzekwować od sprzedającego projekt już na wstępie ( ... ja bym tu nie był jednak taki radykalny).

Podsumowując - projekt spełniający jedynie warunki konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę bez zawartości projektu konstrukcyjnego i projektu wykonawczego to nie jest kompletny projekt, a jedynie może co najwyżej nieco rozbudowana wizualizacja na podstawie której zbudowanie domu okaże się bardzo trudnym wyzwaniem. A w razie problemów szukanie winnych stanie się syzyfowym zajęciem.

Adam Kleczewski
O mnie ... Kliknij ...
PSBD - link. Kliknij ...____
Polecany artykuł - Analiza opłacalności. Nowy dom energooszczędny 100 m2. Kliknij ...
Polecany artykuł - 5 punktów kluczowych przy adaptacji projektu typowego ! Kliknij ...
Polecana reklama - Budownictwo efektywne dla biznesu - motele, biura, pawilony i inne
Polecany artykuł - Stowarzyszenie Dom Drewniany, Wojciech Nitka - definiowanie budownictwa szkieletowego. Kliknij ...
Polecany artykuł - Budowa domów o parametrach ceramiki w 60 dni. Przystępne ceny.Kliknij...
Polecany artykuł - Budynki wykonane z drewna w Bieszczadach stoją po 150 lat i więcej ...
Polecany artykuł - Budownictwo energooszczędne nie musi być ani drogie ani trudne. Kliknij ...
Polecany artykuł - Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót. Recenzja. Kliknij...

Reklama - Informacje na temat marmuru, granitu, piaskowca i wapieni.Usługi kamieniarskie w Polsce.Kliknij ...

_____!
Wątek promowany - Info. dla właścicieli domów zbudowanych przez firmy czł. Stowarzyszenia Dom Drewniany z Gdańska.
_____!
Wątek promowany - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Domy hybrydowe sp. z o.o. - jak to jest z tą ofertą? Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Dom pasywny zaprojektowany przez pracownię Lipińskich. Kliknij ...
_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...#forummurator #archon #archeton #z500 #budowadomów #projektdomu #dom #firmabudowlana #danwood #danwoodopinie
D.M.P Konsorcjum Projektowo - Realizacyjne | 25 lat doświadczenia w branży architektoniczno-budowlanej i przy zarządzaniu inwestycjami.Kliknij...

Raport I - edycja. SPOSÓB I JAKOŚĆ DYSTRYBUCJI INFORMACJI ... ETYKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ORGANIZACJI ZRZESZAJĄCYCH UCZESTNIKÓW BRANŻY BUDOWLANEJ W POLSCE ... KLIKNIJ W TEKST--
___
BUDYNKI ZEROENERGETYCZNE - czy to mozliwe ? III Forum Gospodarcze w Karpaczu ... KLIKNIJ W TEKST ---

______!
Reklama: TANIE DZIAŁKI BLISKO SZCZECINA --- >>>: #Działki budowlane #działkiSzczecin #działkiZachodnipomorskie #BudowadomuSzczecin #Nowogarddziałki #GolenówDziałki ... KLIKNIJ W LINK! Okazja!
 

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122)

Filename: Unknown

Line Number: 0

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122)

Filename: Unknown

Line Number: 0

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0