header.jpg

Realne koszty budowy domu nie mają wiele wspólnego z cenami podawanymi w zestawieniu przy projekcie!

Adam Kleczewski
Dodano: 30 Lip 2012, 09:45
Firmy sprzedające projekty domów, chcąc podnieść atrakcyjność swej oferty - czyli projektu, bardzo często sugerują w załączanych projektach mało realną (zaniżona) cenę budowy.Jeżeli Inwestor który kupił projekt uwierzy w to, że budowę domu można wykonać w budżecie zasugerowanym przez sprzedającego projekt to może się bardzo mocno rozczarować w trakcie realizacji i najpewniej tak właśnie się stanie.
Oczywiście nie jest to regułą ponieważ są biura projektowe oferujące realne kosztorysy. Staje się to jednak pomału już rzadkością.

_____!
Wątek promowany - Info. dla właścicieli domów zbudowanych przez firmy czł. Stowarzyszenia Dom Drewniany z Gdańska.
_____!
Wątek promowany - Stan surowy domu w 1 dzień! Kliknij ...
ewelina.badurzynska
Dodano: 31 Lip 2012, 08:08
Bardzo trafnie poruszony temat. Na innych forach gdy tylko zabierałam głos na ten temat moje posty były usuwane. Okazuje się, że wszystkie te fora pod innymi domenami sprzedają projekty więc nie na rękę jest im dyskutować o cenach przy projektach. Zgłosiłam się do kilkunastu firm z wybranym i zakupionym przeze mnie typowym projektem. Sugerowałam się cenami podanymi przez biuro projektowe. Zdziwienie moje jednak było ogromne bo żadna z tych firm nie jest w stanie wykonać domu w sugerowanej cenie! Nie mówiąc już o tym, że wiele firm jako stan deweloperski podaje ceny bez fundamentów, bez kierownika, bez geodety, itp. ale to nie ten wątek :) Analizowałam nawet budowę domu systemem gospodarczym...Podobnie... Nie wiem skąd brane są te ceny.Chyba po to aby sprzedać projekt! Widzę teraz, że źle się zabrałam do tematu. Wszystko analizowałam pod kątem projektu i wyceny (kredyt, czas budowy, itp.) a teraz okazuje się, że wszystko od początku. W związku z tym, iż chciałabym uniknąć dalszych rozczarowań najlepszym rozwiązaniem będzie technologia szybka. Może ktoś z forumowiczów jednak "zmieścił" się w kosztorysie biura projektowego?

_____!
Wątek promowany - O New House, firmie oferującej budowę domów ... Kliknij ...
Adam Kleczewski
Dodano: 3 Sie 2012, 10:40
Z mojego rozeznania jest raptem jedna pracownia projektowa oferująca projekty domów, która podaje kosztorysy w sposób uzasadniony, cała reszta mniej lub bardziej (ale niestety znacznie) mija się z prawdą. Niestety ale rynek dziś jest bardzo trudny i firmy projektowe oferujące projekty domów chcąc się utrzymać na tym rynku podają zaniżone koszty budowy - polecam zapytać takiej firmy projektowej o polecenie firmy wykonawczej, która podejmie się wybudowania domu w cenie którą sugerują.

Nie wolno sugerować się cenami przy projektach i podawanymi kosztami budowy, o ile nie chce się mieć problemów z realizacją.

Ceny za budowę domu na rynku w każdej technologii budowy wahają się średnio w następujących widełkach:

- stan surowy otwarty od 1500 zł / m2 - 1800 zł / m2
- stan deweloperski od 2000 zł / m2 - 3000 zł/ m2
- stan "pod klucz" od 2500 zł / m2 - 3800 zł/ m2

i trzeba brać pod uwagę, że dolne granice dotyczą budynków, gdzie zastosowane materiały nie są ani nowoczesne, ani najzdrowsze, ani też nie dają parametrów domu energooszczędnego, a również mieć na uwadze, że im dom wykonany z lepszych materiałów tym droższy.

Jeżeli ktoś podaje niższe ceny to znaczy, że nie policzył wszystkich kosztów związanych z budową (!), a należy pamiętać, że realizacja inwestycji budowlanej to nie tylko cena materiału i robocizny, ale i też projekt i koszty adaptacji, koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, logistyka, zaplecze budowy, nadzór, ochrona, zużycie prądu, wody, zakres prac budowlanych, ale także dodatkowo podłączenie do mediów, ogrodzenie i zagospodarowanie działki, a także czas realizacji oraz odbiory urzędowe - tak czy inaczej za wszystko Inwestor będzie musiał zapłacić. Problem jedynie w tym, czy ma Inwestor świadomość wszystkich kosztów w chwili przystępowania do Inwestycji, czy też każdy kolejny koszt o którym nie miał pojęcia w chwili przystępowania do Inwestycji będzie przyczyną coraz większego rozgoryczenia.

Ja polecam by Inwestorzy rozmawiali z firmami oferującymi kompleksowe usługi budowlane, a nie ekipami wyceniającymi 1 m2 ściany. Oczywiście rozeznanie można i trzeba robić w oparciu o kilka ofert kompleksowych.

Tylko dokładne rozeznanie cen, bez pominięcia niczego może dać bezpieczeństwo co do realizacji inwestycji zarówno Inwestorowi jak i Wykonawcy.

Wybieranie najtańszych ofert jest błędem, który de facto szkodzi samej inwestycji i Inwestorowi. Otrzymanie oferty niskiej cenowo nie jest powodem do radości, a raczej podpowiedzią do tego by zagadnienie analizować dokładnie i szczegółowo, a przede wszystkim kompleksowo.

Inwestorom, którzy chcą uniknąć problemów polecam usługi http://www.DomMediaProjekt.pl i zapraszam do dyskusji na forum.
Adam Kleczewski
Dodano: 3 Sie 2012, 11:01
I jeszcze przypomniała mi się dyskusja z forum Muratora czy jakiegoś innego forum budowlanego:

"> ktoś pyta.. ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU"
">ktoś odpowiada ... ZBIERZ WSZYSTKIE OFERTY I DODAJ 100 tyś zł"

widać, iż osoba która odpowiadała "przeszła" przez inwestycję nie będąc wcześniej do niej odpowiednio przygotowana, lub też właśnie liczyła na to, iż ta "tania oferta" będzie odpowiednia, lecz niestety pominięto na wstępie 100 tyś zł.

Nie trzeba jednak na własnej skórze dochodzić do wniosków - WSZYSTKO MOŻNA POLICZYĆ.

Jesteśmy w stanie zaoferować dokładny, uzasadniony i bezstronny kosztorys wszystkich prac - nawet pod klucz do każdego projektu domu i każdej technologii, który zostanie wybrany przez Inwestora. Jesteśmy w stanie oszacować czy inwestycja oferowana przez firmę "X" ma szanse na to by została zrealizowana w zakładanym budżecie.

Analiza realnych kosztów inwestycji w oparciu o:

- projekt lub koncepcję
- przyjętą technologię
- plan działki
- doprowadzenie mediów
- podłączenie mediów i instalacji
- zakres budowlanych prac zakresu deweloperskiego
- zakres prac budowlanych przyjętego stanu "pod klucz"
- zakładaną infrastrukturę wraz z ogrodzeniem i zagospodarowaniem działki

Znajomość kosztów realnych pomaga Inwestorowi w prowadzeniu uzasadnionych negocjacji w potencjalnym Wykonawcą.

www.dommediaprojekt.pl

marcin.kowalski
Dodano: 20 Wrz 2012, 06:13
Fajnie , że poruszyliście ten temat .Jestem właśnie na etapie poszukiwania projektu i faktycznie ceny budowy proponowane przez niektóre biura wydają mi się trochę nierealne .Teraz już wiem , że to nie jest tylko moje wrażenie .

_____!
Wątek promowany - Info. dla właścicieli domów zbudowanych przez firmy czł. Stowarzyszenia Dom Drewniany z Gdańska.
Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 11 Kwi 2013, 05:54
Co przemawia ZA budową domu w technologii PERFEKKO SYSTEM ? Kliknij w ten tekst - i poznaj argumenty których nie posiadają inne technologie.

Najlepszym sposobem na udaną inwestycję budowy domu jest nie szukać projektu typowego a zaprojektować dom indywidualnie we współpracy z architektem (od A do Z). Tylko takie podejście do procesu inwestycji zapewnia:
- odpowiednie dopasowanie projektu do działki(lokalizacji,otoczenia, rozmiarów)
- uwzględnienie technologii budowy w jakiej inwestycja ma być prowadzona z jednoczesnym pominięciem wszelkich braków i błędów projektowych
- uwzględnienie faktycznych potrzeb użytkowników co do rozkładu pomieszczeń
- możliwość wpływu na funkcję, komfort, formę i estetykę
- odpowiedni dobór wszelkich instalacji i ich synchronizację = przewidywalność parametrów np. co do energooszczędności czy sprawności wentylacji
- precyzyjne wykonanie wszelkich kosztorysów wykonawczych i trafne określenie ceny
- sprawny przebieg realizacji we współpracy z autorem projektu

Należy brać pod uwagę, że projekty typowe w wielu przypadkach to w zasadzie jedynie wizualizacje nie omawiające każdej możliwej do przyjęcia technologii budowy ( i szczegółów czy opcji możliwych do zastosowania). Definiując w praktyce na budowie i w trakcie pracy dokładne pożądane parametry zwykle jest już za późno na to by pogodzić oczekiwania i możliwości inwestora z wyobrażeniem kierownika budowy i wykonawcy. Jak więc biura projektów sprzedające projekty typowe, nie znając dokładnie technologii budowy w której projekt będzie realizowany są w stanie podawać przy projektach cenę?

http://www.IQ-200.pl
piotr.bernatowicz
Dodano: 4 Maj 2013, 15:53
Witam,
Ja buduje według projektu Dom przy Cyprysowej 12.Prosty dach, prosta bryła budynku. Według obliczeń stan surowy zamknięty wyniesie mnie 100 zł. Drugie tyle wykończenie w środku (bez poddasza).

Gravatar
Dodano: 5 Maj 2013, 08:08
[quote author= date=04 May 2013, 15:53]Witam,
Ja buduje według projektu Dom przy Cyprysowej 12.Prosty dach, prosta bryła budynku. Według obliczeń stan surowy zamknięty wyniesie mnie 100 zł. Drugie tyle wykończenie w środku (bez poddasza).

Panie Piotrze, to jest reklama projektów czy reklama oferty konstrukcji stalowych?
Ale może kolejno - z tego co widzę dom na projekcie ma faktycznie około 130 m2.
Co rozumie Pan pod pojęciem "stan surowy zamknięty"? Za jakie pozycje faktycznie Pan płaci to 100 tyś zł ? "Drugie tyle wykończenie w środku" - jakie wykończenie w środku? Co Pan nazwał "wykończeniem"?
Pytam bo cena za "stan surowy" i cena za "wykończony" budzi moje ... podejrzenia :-) (?)

www.DomMediaProjekt.pl
maciek.jankowski
Dodano: 21 Maj 2013, 04:26
Cześć. Chciałbym zapytać czy znacie jakiś dobry katalog z firmami budowlanymi, które działają w okolicach Płocka? Widzę ze sporo osob na innych forach Poleca maserbud.pl
Adam Kleczewski
Gravatar
Dodano: 2 Cze 2013, 14:58
DARMOWA WYCENA